Yemen Va'zat-Luhye Mıntıka Kumandanlığı Harp Ceridesinin transkripsiyon ve değerlendirmesi (III. Defter, Sayfa: 1-102, R. 01.08.1331-03.09.1331 / M. 14 Ekim 1915 - 16 Kasım 1915)
Transcription and evaluation of the Warfare of the Yemen Va'zat-Luhye District Commanding Office (III. Book, Pages 1-102, R. 01.08.1331-03.09.1331 G. 14 October 1915 - 16 November 1915)
  1. Tez No: 661268
  2. Yazar: YUSUF ÇATALBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET ÜZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Yansıttığı zaman aralığının siyasal, ekonomik ve sosyal durumu hakkında tarihe tanıklık eden Harp Cerideleri bizler için birinci elden kaynak durumundadır. Çalışmamızın ana kaynağını teşkil eden Yemen Va'zat-Luhye Carp Ceridesi, 3. defterinin 3. Kısmıdır. 01.08.1331 (14 Ekim 1915) tarihinden 03.09.1331 (16 Kasım 1915) tarihine kadar bir aylık bir dönemi kapsamaktadır. Üzerinde çalıştığımız Harp Ceridesi Va'zat-Luhye Mıntıka Kumandanlığı'nın ve bölgedeki diğer kumandanlıkların kendi aralarında yapılan yazışmaları içermektedir. Bu yazışmalarda bahsi geçen konular başta bölgede Osmanlı'nın nüfuzuna dair olan meselelerdir. Osmanlı Devleti'ni temsil eden kumandanlıkların bölgedeki yerli kabilelerle ve yerli kabilelerin kendi aralarındaki ilişkiler, İngilizlerle işbirliği içinde olup, Arap kabilelerini de gerek tehtit ve korkutma, gerekse çeşitli hediyelerle yanına çekmeye çalışan kabile reisi İdris'in faaliyetleri ve Osmanlı ordusunun, İdris'e karşı güttüğü politika kumandanlıklar arasındaki yazışmaların temelini oluşturur. Bunların haricinde harp kaçağı olan Osmanlı askerlerine verilecek ceza, kumandanlıklara iaşe ve mühimmat desteği, kumandanlıkların idâresine ilişkin sorunlar, ordu kumandanları hakkında bilgiler, savaşın genel gidişâtı, Osmanlı ordusunun hâkimiyetini tanımayarak çeşitli suç ve faaliyetlere karışan kabilelerin köylerinin yakılarak gözdağı verilmesi, Osmanlı ordusunun yanında olan kabilelere sağlanan mühimmat gibi konular da çalışmanın içeriğini oluşturan diğer meselelerdir.
Özet (Çeviri)
The War Journal's who witness edits history about the political, economic and social state of the time period reflected are first-hand resources for us.Yemen Va'zat-Luhye War Journal, the main source of our study, is the third source of the study. the third of the book. It covers a one-month period from 01.08.1331 (October 14, 1915) to 03.09.1331 (November 16, 1915). The harp we are working on includes correspondence between the Jurnali Va'zat-Luhye Precinct Command and other commanders in the region. The topics mentioned in these correspondences are mainly about ottoman influence in the region. The relations between the local tribes and the indigenous tribes in the region, the activities of İdrisî, the head of the tribe, who are trying to attract the indigenous Arab tribes with both threats and intimidation and various gifts, and the policy commanders that the Ottoman army opposes İdris are the basis of correspondence between the local tribes and the indigenous tribes in the region. In addition, the punishment to be given to the Ottoman soldiers who are war fugitives, the support of iase and ammunition to the commanders, the problems related to the execution of the commanders, information about the army commanders, the general course of the war, the burning of the villages of the tribes involved in various crimes and activities by not recognizing the dominance of the Ottoman army, and ammunition provided to the tribes next to the Ottoman army are other issues that constitute the content of the work.