A discussion on architecture and artificial intelligence studies through the SEEK and citymatrix projects
SEEK ve citymatrix projeleri üzerinden mimarlık ve yapay zeka çalışmaları üzerine bir tartışma
  1. Tez No: 661267
  2. Yazar: TANER İZZET ACARER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ECE CEYLAN BABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Mimarlığın disiplinlerarası bir alan olması nedeniyle, mimari tasarım süreci bir dizi karmaşık problem çözme sürecini içinde barındırmaktadır. Bu karmaşık süreç, mimarlar tarafından üzerinde yoğun bir şekilde çalışılmasını, farklı verilerin toplanarak bağlamlar kapsamında farklı tasarım alternatifleri oluşturulmasını ve bu farklı alternatifler arasından en ideal tasarımın seçilmesini gerektirmektedir. Uzun zamandır üzerinde çalışılmakta olan ve günümüzde yoğun bir ilgi kaynağı haline gelen yapay zeka (YZ), önceleri sadece elektronik veri transferi yapmak ve karmaşık hesaplamaları gerçekleştirmek üzere kullanılmaktayken, günümüzde olaylar/durumlar ile ilgili bilgileri toplayabilmekte, olaylar/durumlar hakkında kararlar verebilmektedir. YZ çalışmaları yapay sinir ağlarının geliştirilmesiyle makine öğrenmesini de beraberinde getirmiştir. Bu sayede YZ olaylar/durumlar arasındaki ilişkileri de öğrenebilmektedir. YZ'nin olayları/durumları hızlı bir şekilde çözümleme, karar verme ve aralarındaki ilişkileri öğrenebilme yeteneği, mimari tasarım süreçlerinde efektif bir rol oynayabileceği düşünülmektedir. Bu tez kapsamında, günümüzde pek çok alanda kendini gösteren YZ çalışmalarının, mimari tasarım sürecinin karmaşık yapısının çözümlenmesinde kullanılmasının ve YZ'nin bir karar verme mekanizması olarak değerlendirilmesinin“mimari tasarım sürecinde mimarın rolü ve tasarım süreçlerine etkisi”üzerinde olan etkileri incelenmektedir. Bu amaç doğrultusunda, ilk olarak, özellikle modernizm akımının etkisiyle oluşmaya başlayan ve II. Dünya Savaşı sonrası dönemde önem kazanan tasarım süreci haritaları değerlendirilmiş, ardından, YZ teknolojisinin tanımı, tarihi gelişimi ve çalışma mekanizması incelenmiş ve YZ'nin mimarlık alanındaki ilk örnek çalışmalarından biri olan, 1970 yılında Nicholas Negroponte ve Massachusetts Institute of Technology (MIT), Architecture Machine Group (AMG) tarafından oluşturulan“SEEK”projesi ile güncel bir proje olan, 2017 yılında yine MIT'de bir tez çalışması olarak oluşturulan,“CityMatrix”projesi kullandıkları YZ teknolojileri ve genel yapıları ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Çalışma sonucunda her alanda olduğu gibi mimarlık alanında da kendisine yer bulan YZ teknolojilerinin mimarlık mesleği üzerindeki olası etkileri ve bu etkiler sonucunda mimari tasarım sürecinin değişimine dair öngörüler irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Architectural design process involves a set of complex problem-solving processes due to its interdisciplinary nature. This complex process requires an intense study by architects, collection of different data, and creation of design alternatives within the scope of concepts, and selection of most ideal design among such different alternatives. While artificial intelligence (AI), which has been studied for a long time and has become a focus of interest today, was used to make electronic data transfer and to make complex computations before, it can gather information regarding events/instances and make decisions about events/instances today. AI studies brought along machine learning as a result of development of artificial neural networks. Hence, AI can also learn the relations between events/instances. The ability of AI to analyze events/instances, make decisions, and learn the relations between them rapidly is thought to play an effective role in architectural processes. This thesis examines the effects of the use of AI studies, which stand out in many fields today, in solving the complex structure of the architectural design process and consideration of AI as a decision-making mechanism on“the role of architect in architectural design process and his/her effect on the design processes”. For this purpose, firstly, the maps of the design process arisen especially with the influence of modernism and gained importance in the post-World War II period, were evaluated, and then the definition, historical development, and working mechanism of AI technology have been examined and the“CityMatrix”project, an up-to-date project created as a thesis study at MIT in 2017, and the“SEEK”project, one of AI's first exemplary works in the field of architecture created in 1970 by Nicholas Negroponte and the Massachusetts Institute of Technology (MIT) Architecture Machine Group (AMG) have been comparatively examined in terms of their AI technologies and their general structures. In the conclusion of this study, potential effects of the AI technologies that attained a place also in the architecture field, as in all fields, and the predictions on the change of architectural design process as a result of such effects have been addressed.