Yeme bozukluğu hastalarının tanı sırasındaki beden kitle indeksi ile medikal komplikasyonlarının ilişkisi
Relationship between body mass index during diagnosis and medical complications in patients with eating disorders
  1. Tez No: 842611
  2. Yazar: ATA YİĞİT ÇÖLLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET TAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Yeme bozuklukları (YB), başta anoreksiya nervoza (AN) ve blumia nervoza (BN) olmak üzere, çoğunlukla ergenlikte başlayan ve tüm vücut sistemlerini ilgilendiren komplikasyonlarla seyreden psikiyatrik hastalıklardır. Bu tez çalışmamızda, YB tanılı hastaların tanı sırasındaki vücut ağırlığı (VA) ile ilişkili olarak vücut kitle indeksi (VKİ), VKİ persentili ve boya göre VA yüzdesi ile medikal komplikasyonlarının ilişkisinin retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Adolesan bölümünde en az bir kez değerlendirilmiş ve DSM-V tanı kriterlerine göre yeme bozukluğu (AN, BN, ARFİD) tanısı almış hastalar alınmıştır. Çalışmaya 144 ergen dahil edilmiştir. Hastaların tanı sırasındaki VKİ, VKİ-persentili ve boya göre VA yüzdeleri hesaplanmıştır. YB tiplerine göre hastaların komplikasyonları ve VKİ
Özet (Çeviri)
Eating disorders (ED), mainly anorexia nervosa (AN) and bulimia nervosa (BN), are psychiatric disorders that typically start in adolescence and are accompanied by complications that concern all body systems. In this thesis, it was aimed to retrospectively evaluate the relationship between medical complications and VA-related values (body mass index (BMI), BMI percentile and ideal body weight (IBW) percentage) in patients with ED. Patients who were evaluated at least once in the Adolescent outpatient clinic of Ankara Bilkent City Hospital Pediatric Department and were diagnosed with eating disorders (AN, BN, ARFID) according to DSM-V diagnostic criteria were included in this study. The study included 144 adolescents. BMI, BMI percentile, and percentages of IBW of the patients were calculated at the time of diagnosis. The relationship between complications and BMI