Asetonitrilde elektrolizle elde edilen PbO2 elektrodun özellikleri
Properties of Pb02 electrode electrodeposited from acetonitrile solution
  1. Tez No: 66127
  2. Yazar: SERDAR ABACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
IV ÖZET İki bölümden oluşan bu çalışmada oldukça ucuz ve kararlı bir elektrot materyali olan PbCVin özellikleri incelendi. İlk bölümde PbCVin iletkenliği ve kararlılığı a fazına göre daha iyi olan P fazının saf bir şekilde elde edilmesi üzerinde duruldu. Bu amaçla PbOî'in oluşturulduğu çözeltideki su derişimi ile kristalografik yapı arasındaki ilişki incelendi ve su derişiminin PbOVin kristal yapısı üzerinde oldukça önemli olduğu, elektroliz çözeltisindeki su derişiminin değişmesine paralel olarak 0- P0O2, kristalinite ve iletkenlik değerlerinin de değiştiği saptandı. İkinci bölümde PbÛ2 yüzeyin elektrokatalitik etkisi anilinin elektropolimerleşmesi üzerinde kanıtlandı. Katalitik etkinin, ilk bölümde elde edilen sonuçlara uygun olarak P- Pb02, kristalinite ve iletkenlik değerlerinin değişmesi ile değiştiği tespit edildi. Katalitik etkinin mekanizması ortaya çıkarıldı. Yüzey katalizi ile çözelti katalizi arasındaki farklılıklar belirtildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Lead dioxide exists in two crystallographic modifications. In the first part of this work, electrodeposraon conditions in acetonitrile were established to obtain a pure 3-PbÛ2 film which has a higher stability and conductivity than the o> Pb02. The relationship between the initial water concentration in electrolysis solution and the crystal nature of the electrodeposited PbC^ was investigated. It was established that initial water concentration of the electrolysis solution was the most crucial factor for the crystal nature and the conductivity of the electrodeposited film. In the second part of this study, it was shown that PbC>2 surface has an electrocatalytic effect on the electropolymerization of aniline. The catalytic effect of PbC>2 electrode depended upon the content of 0 modification. Surface catalysis of polianiline formation was compared with the solution catalysis of Pb+2 ion and the mechanism of the catalytic effect is proposed.