Hidroksil grubu taşıyan makrogözenekli ve üniform polimerik mikrokürelerin boy ve gözeneklilik özelliklerine sentez koşullarının etkisi
  1. Tez No: 77889
  2. Yazar: CEMALETTİN ÖCAL FİDANBOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN TUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
IV ÖZET Yapılan tez çalışmasında, hidroksil fonksiyonel gruplu gözenekli/gözeneksiz yapıda monodispers polimerik mikroküreler 2-16 um aralığında sentezlenmiştir. Polimerik mikrokürelerin sentezi amacıyla çok basamaklı bir mikrosüspansiyon yöntemi geliştirilmiştir. Yöntemin ilk basamağında, çıkış lateksi olarak kullanılacak monodispers polimerik partiküller dispersiyon polimerizasyonu ile 1.86-7.44 um aralığında ve üç farklı boyda sentezlenmiştir. Çıkış lateksleri sulu emülsiyon ortamında düşük molekül ağırlıklı organik bileşen, dibütilftalat (DBF) ile şişirilmiştir. DBF ile şişen partiküller, yine sulu emülsiyon ortamında ve monodispersiteleri korunarak monomer ile şişirilmiştir. Çalışmada iki ayrı bileşimde monomer fazı kullanılmıştır. Bunlardan ilkinde divinil benzen (DVB) çapraz bağlayıcı, 2- hidroksietilmetakrilat (HEMA) ise fonksiyonel monomer olarak seçilmiştir. İkincisinde ise çapraz bağlayıcı olarak etilenglikol dimetakrilat (EGDMA) ve yine fonksiyonel monomer olarak HEMA kullanılmıştır. Yöntemin son basamağında monomer fazı, sulu ortamda stabilize edilen şişmiş partiküller içerisinde polimerize edilmiştir. Çalışmada herbir monomer fazı için DBF/çıkış lateksi oranı, fonksiyonel monomer derişimi, çıkış lateksi boyutu, monomer /çıkış lateksi oranı değiştirilerek elde edilen partikülerin ortalama boyut ve gözenek yapıları incelenmiştir. Partiküllerin ortalama boy ve boy dağılımı optik mikroskop, gözenek yapıları taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve fonksiyonel grup içerikleri ise FTIR ile analizlenmiştir. Geliştirilen çok basamaklı mikrosüspansiyon polimerizasyonu yöntemi ile çapraz bağlayıcı olarak DVB kullanıldığında makrogözenekli, EGDMA kullanıldığında ise gözeneksiz formda yüzeye sahip, hidroksil gruplu ve dar boy dağılımlı partiküller elde edilmiştir. Çapraz bağlayıcı olarak divinilbenzen veya EGDMA kullanıldığı durumda çıkış lateksi boyutunun artmasıyla ortalama partikül boyunun arttığı gözlenmiştir. Çapraz bağlayıcı olarak DVB kullanıldığı durumda, DBF/çıkış lateksi ve monomer/çıkış lateksi oranlarının artması ve çıkış lateksinin molekül ağırlığının azalması ile hidroksil gruplu partiküllerin ortalama gözenek boyutunda bir azalma oluşmuştur. Monomer fazmdaki HEMA derişiminin artması ise hidroksil gruplu partiküllerde gözenekli yapının ortadan kalkmasıyla sonuçlanmıştır-.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, uniform and macroprorus and nonporous polymeric microspheres carrying hydroxyl functional group were synthesized in the size range of 2-16 um. A multistep microsuspension polymerization method was developed for the synthesis of these microspheres. In the first step of the method, the monodisperse and polystrene based uniform particles were produced by a dispersion polymerization procedure in the size range of 1.86-7.44 urn and used as seed particles for the preparation of the final ones. The seed particles were uniformly swollen by a low molecular weight organic agent (i.e.; dibutylphtalate, DBF ) in an aquous emulsion medium. In the next step, DBF swollen monomer particles were reswolen with a monomer phase under similar conditions by keeping their monodispersity. Two different monomer solution containing different ingredients were selected. The first type of monomer phase was prepared by using divinylbenzene (DVB) as the crosslinker and 2-hydroxyethyImethacrylate as the functional comonomer while ethyleneglycol dimethacrylate (EGDMA) was used in the second one again including HEMA as the comonomer. In the final step of the developed procedure, the monomer phase were polymerizated with the swollen particles stabilized in an aquous emulsion medium. The nonporous and macroporous particles with different average sizes and pore structures could be achieved by changing the seed latex type ( i.c.the size and molecular weight of the seed latex), DBF/seed latex and monomer phase/seed latex ratios, functional comonomer concentration in the monomer phase in the presence of two different monomer phases. The optical microscopy and scanning electron microscopy (SEM) were used for the analysis of size distribution and porosity characteristics of the hydroxylated particles, respectively. The incorporation of hydroxyl functionality into the final particle structure was confirmed by Fourier Transform Infrared Spectroscopy. In the multistep microsuspension procedure, the use of DVB as the crosslinking agent provided uniform hydroxylated particles in the macroporous form, while the nonporous compact hydroxylated particles were obtained with EGDMA as the crosslinker. The seed latex size was found as the most effective parameter controlling the size of the final particles when either DVB or EGDMA was selected as the crosslinking agent In case of DVB as the crosslinking agent, the average pore size of the hydroxylated particles decreased with the increasing DBF/seed latex and monomer seed latex ratios and the decreasing molecular weight of the seed latex. The increase in the HEMA concentration in the monomer phase resulted in dissapearence of the porous structure within the hydroxylated particles.