Apis totale'nin biyoaktif özelliklerinin belirlenmesi
Determination of bioactive characteristics of Apis totale
  1. Tez No: 661294
  2. Yazar: CEYLAN ULAKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL SİLİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada iki farklı ülkede (Azerbaycan ve Türkiye) bulunan arı kovanlarından temin edilen ölü bal arısı örnekleri (kaç örnek) liyofilize edilerek kurutulmuş ve toz haline getirilmiştir. Örnekler farklı çözücüler (NaOH, ve H2SO4)kullanılarak ekstrakt edilmiştir. Elde edilen ekstraktların toplam fenolik madde miktarı Folin Ciocalteu metodu ile antioksidan kapasitesi Fosfomolibdenum metodu ile ölçülmüştür. Farklı çözücülerin örneklerin toplam fenolik madde ve antioksidan aktivitesinde etkili olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada 6 Apis totale örneğinin toplam fenolik madde içeriği tespit edilmiştir. Buna göre örneklerin toplam fenolik madde içeriği 87.118-271.67 mgGAE/100g arasında değişmiştir. Azerbaycan örneğinin toplam fenolik madde içeriği Anadolu örneklerinden yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, 6 dead honeybee samples which are from two different countries (Azerbaijan and Turkey) were dried and pulverized by using a freeze dryer. Samples have been extracted by using various solvents (NaOH, and H2SO4). The total amount of phenolic substance of the obtained extracts are measured by Folin Ciocalteu method, while the capacity of antioxidant is measured by Phosphomolybdenum method. It has been determined that various solvents are effective on the phenolic substance and antioxidant activity of the samples. In the study, total phenolic content of 6 Apis totale samples is determined. Accordingly, the total phenolic substance of the samples varied between 87.118-271.67 mgGAE/100g. The total phenolic substance of the Azerbaijan sample is found higher than the Anatolian samples. Winter (dying after wintering) and summer (completing their life in summer) honey bees' total phenolic substance of Apis totale samples also differed from each other.