Annelerin annelik rolü ve mutluluk düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the maternal role of mothers and their happiness levels
  1. Tez No: 661303
  2. Yazar: NURAY KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Araştırma, annelerin annelik rolü ve mutluluk düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma tanımlayıcı türde yapılmıştır. Araştırma Elazığ Merkez Ulukent 1 Nolu ASM, Ulukent 2 Nolu ASM, İzzetpaşa 2 Nolu ASM ve Rüstempaşa 1 Nolu ASM'ye kayıtlı bulunan 0-3 yaş arası çocuğu olan, Haziran 2019/Ocak 2020 tarihleri arasında aile sağlığı merkezlerine başvuran 342 anne ile yürütülmüştür. Araştırma verilerin toplanmasında; kişisel bilgi formu, AOÖ, OMÖ kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; güvenilirlik testi, yüzdelik dağılım, ortalama, tek yönlü varyans analizi, t-testi ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Annelerin AOÖ'den aldıkları toplam puan ortalamasının 9.26±5.27 olduğu, OMÖ'den alınan toplam puan ortalamasının ise 116.81±16.11 olduğu saptanmıştır. Annelerin yaşlarının annelik rolünden duyulan memnuniyeti etkilediği saptanmıştır (p0.05). Annelerin sosyodemografik ve obstetrik özellikleri ile mutluluk düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted to evaluate the relationship between mothers' maternal role and happiness levels. Material and Method: The research was done descriptively. The research was carried out with 342 mothers who applied to family health centers between the dates of June 2019 / January 2020, with children between the ages of 0-3 registered in Elazığ Central Ulukent FHC No.1, Ulukent No.2 FHC, Izzetpaşa FHC No 2 and Rüstempaşa FHC No 1. Personal information form, The Being a Mother Scale (BaM-13), and Oxford Happiness Scale (OHS) were used to collect the data of the study. For assessment of data; reliability test, percentage distribution, mean, one-way analysis of variance, t-test, and Pearson correlation analysis were used. Results: It was determined that while the total mean score obtained by mothers from BaM-13 was 9.26 ± 5.27, their total mean score of OHS was 116.81 ± 16.11. It was determined that the age of mothers affects satisfaction with maternal role (p0.05). It was determined that there was no significant relationship between the mothers' sociodemographic and obstetric characteristics and their happiness levels.