LGBT bireylerin sosyal varoluş süreçleri
Social existence processes of LGBT individuals
  1. Tez No: 594859
  2. Yazar: EZGİ AKYOL ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF ULUOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
“LGBT Bireylerin Sosyal Varoluş Süreçleri”başlıklı çalışmamızın cinsel yönelim ve/veya kimlikleri doğrultusunda eşitlikçi olmayan heteronormatif yapı içerisinde LGBT'lerin biyo-psiko-sosyal süreçlerinde karşılaştıkları temel problemlerine bütüncül bir bakış açısıyla yaklaşma ve söz konusu bireylerin varoluşsal yaşantılarına ilişkin bir“model”ortaya çıkarma amacı taşımaktadır. Araştırmada LGBT'lerin yaşantılarına ilişkin kişisel deneyimlerini derinlemesine incelemek amacıyla nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırma verileri kartopu örneklem yolu kullanılarak Çanakkale'de yaşayan 20 LGBT bireyle (4 lezbiyen, 2 gey, 8 biseksüel, 6 trans) yüz yüze gerçekleştirilen görüşmelerle elde edilmiştir. Veri toplama araçları olarak, katılımcıların yaşamsal deneyimlerinde ihtiyaç duyulan bilgilere daha düzenli ve sistemli ulaşabilmek için“Kişisel Bilgi Formu”ve“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizi için MAXQDA 2018 programından faydalanılmıştır. Temellendirilmiş kuram yöntemleriyle yaptığımız analiz sonucunda 1) Farkında olmadan önceki evre: bilişsel karmaşa, 2) Farkında olma evresi: keşif, 3) Kabul evresi, 4) Ötekine açılma evresi: içsel rahatlama, 5) Ötekine açılmama durumu: içsel karmaşa ve 6) Sonraki yaşantılar“Sosyal Varoluş”evresi olmak altı tema ortaya çıkmıştır. Bu temaların kendi altlarında farklı kategoriler ve kodlar ortaya çıkmıştır. Bulgular kısmı bu kapsamda değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda ise, ulaşılan en önemli sorunun lezbiyen, gey, biseksüel, trans bireylerin eşitlikçi olmayan, hegemonik heteroseksüel yapı içerisinde kendi cinsel yönelim ve/veya kimlikleriyle yüzleşmede birçok zorluk yaşadıklarıdır. Bu zorlukların sebebinin ise homo-bi-transfobik, heterosekssist tutumlardan dolayı olduğu ve aile, çevre, toplumsal düzlemde çeşitli olumsuz tepkilere ve çatışmalara maruz kaldıklarıdır. Bu olumsuzlukların azalması bilimsel çalışmaların arttırılarak, politikacıların insan hakları temelli eşitlikçi politikalar üretmesiyle mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Our study title“ Social Existence Processes of LGBT İndividuals”aims to approach the fundamental problems confronted by LGBT's in their bio-psycho-sociol processes from an integratire perspective within the unjust heteronormative structure in line with their sexual orientation and/or identity, and is intended to reveal a model of the existential lives of those people. Qualitative research method was used to investigate in depth the personal experiences of LGBT's lives. The research data were obtained from face to face interviews with 20 LGBT individuals (4 lesbian, 2 gay, 8 bisexual, 6 trans) lives in Çanakkale.“ Personal Information Form”and“Semi-Structured İnterview Form”were used as the data collection tools in order to reach the information needed about the participants life experiences more regularly and systematicauy. MAXQDA 2018 program used for the analysis of the research data ıts a result of our analtsis with grounded theory methods, six themes, 1) Step before becoming aware of: cognitive chaos, 2) Step of awareness: exploration, 3) Step of acceptance, 4) Step of coming out: intrinsic relaxation, 5) Situation of not coming out: intrinsic chaos and 6) Next lifes:“Social Existence”, have emerged. Under these themes, different categories and codes have appeared. The Findings section was evalvated in this context. As a result of the research, the most important problem reached is that lesbian, gay, bisexual and trans individuals have many difficulties in confronting their sexual orientation and/or identities within the non-egalitarian and hegemonic heterosexual structure. The reason for these difficulties are duet o homo-bi-transphobic, heterosexist attitudes, and these individvals exposed to various Negative reactions and conflicts at the family, environmental, and social level. The reduction of these negativities will be possible by inceasing the number of scientific studies and politicians producing equiatable policies based an human rights.