İletken ve monodispers poli (pirol/stiren) kompozit lateks sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization on conductive and monodisperse polly (pyrrole/styrene) composite latex
- Tez No: 66131
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN ARCA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Yapılan çalışmada dispersiyon polimerizasyonu ile üretilen polistiren latekslere pirolün difüzyonu ve oluşan yapının polimerizasyonu sonucu 1-lO'S/cm aralığında iletkenlik özelliği gösteren kompozit bir yapı sentezlenmiştir. Bu yapı poli(pirol/stiren) kompozit yapısıdır. Dispersiyon polimerizasyonu yolu ile sentezlenmiş polimerik mikroküreler sentezde çıkış materyali olarak kullanılmıştır. İletken poli(pirol/stiren) kompozit sentezi yöntemi; monodispers polistiren bazlı lateks partiküllerin hazırlanması, pirol monomeri ile şişirilmesi ve pirolün uygun bir oksidant kullanılarak polistiren yapı içerisinde polimerizasyonu olmak üzere üç temel basamaktan oluşmaktadır. Başlangıç materyali olarak kullanılan polistiren lateksler sentez koşulları değiştirilerek farklı boy ve gözeneklilik özelliklerinde hazırlanmıştır. Polistiren partiküllerin pirol ile şişirilme işlemi lauril sülfat içeren sulu emülsiyon ortamında yürütülmüştür. Pirolün partikül içi polimerizasyonu oksidant olarak demir (III) klorür kullanılarak oda sıcaklığında yapılmıştır. Yapılan çalışmada iletken poli(pirol/stiren) kompozit eldesi ve yöntem koşullarının iletkenliğe etkisinin belirlenebilmesi amacıyla, lauril sülfat (SDS) derişimi, oksidant/pirol mol oranı, kompozitin pirol içeriği, pirol/polistiren matris ağırlık oranı, polistiren matris tipi ve çapı değiştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar iletken poli(pirol/stiren) kompozitinin iletkenliğinin SDS derişiminin artışı ile azaldığını, oksidant derişiminin artışı ile arttığını göstermiştir. Kompozitin pirol içeriğinin artması iletkenlikte belirgin bir artışa neden olmuştur. Kompozit materyalin pirol içeriğinin artışı yapılan taramalı elektron mikroskop (SEM) çalışması ile gösterilmiştir. Ayrıca düşük oksidant derişimlerinde kompozit ürünün monodispers formda elde edilebildiği gözlenmiştir. Polipirol yapısının polistiren yapıya inkorparasyonu FTIR analizleri ile kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT A composite structure, poly(pyrrole/styrene), having a conductivity in the range of 1-101 S/cm was produced by the polymerization of pyrrole monomer within the polystyrene microspheres prepared by a dispersion polymerization method. In this synthesis, a multistep procedure comprising the diffusion and the polymerization of monomer was applied. The polystyrene based microspheres synthesized by dispersion polymerization method were utilized as seed particles. The synthesis method of conductive poly(pyrrole/styrene) composite included three different steps: These were the preparation of monodisperse polystyrene seed particles, the swelling of seed particles by pyrrole monomer and the polymerization of pyrrole within the swollen seed particles by using a proper oxidant. The swelling of process was carried out within the aqueous emulsion medium containing lauryl sulphate (SDS) as the emulsifier. The polymerization of pyrrole within the seed particles could be achieved at room temperature by using ferrous chloride as the oxidant. The concentrations of emulsifier (i.e., SDS) and pyrrole within aqueous reaction medium, the oxidant/pyrrole mole ratio and the seed particle size were changed to investigate the effects of these variables on the conductivity of resultant composite structure. The results indicated that the conductivity of poly(pyrrole/styrene) composite decreased by the increasing SDS concentration and increased by the increasing oxidant concentration. The increase in the pyrrole content of the composite structure resulted a clear increase in the conductivity. This increase was also proven by an electron microscopic study. The monodisperse and conductive composite particles could be achieved by utilizing only low oxidant concentrations in the aqueous reaction medium. The incorparation of polypyrrole into polystyrene structure was proved by FTIR analysis.