Mahalli idare birliği olarak köylere hizmet götürme birliklerinin kırsal kalkınmadaki rolü, Sinop ili Boyabat ilçesi örneği
As being a local administration union the role of unions of service to villages in rural development, example of Sinop province, Boyabat district
- Tez No: 661320
- Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bilgi çağı ve iletişim araçlarının gelişmesiyle birlikte son yıllarda kamu yönetimi anlayışlarında ciddi değişim ve dönüşümler yaşanmıştır. Kamu kaynaklarının etkin şekilde kullanılması ve yerel ihtiyaçların karşılanması amacıyla mahalli idarelerin güçlendirilmesi, Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de belirli süreçlerden geçmiştir. 21'inci yüzyıla girerken özellikle AB sürecinde yerel yönetimlerin güçlendirilmesi amacıyla kamu yönetiminde reform sayılabilecek birçok yasal düzenleme yapılmıştır. Hükümetler tarafından kırsal bölgeler ile kentler arasındaki gelişmişlik farkını en aza indirgemek için kırsal kalkınma programları hazırlanarak uygulamaya konulmuştur. Bu çalışmada mahalli idare kavramı, tarihçesi ve günümüze kadarki gelişim süreci, yürürlükteki mevzuata göre il özel idareleri, belediyeler ve köyler olarak sınıflandırılan mahalli idareler ile bu idarelerin kurdukları mahalli idare birlikleri açıklanmıştır. Mahalli idare birlikleri içerisinde bölgelerinde kalkınma açısından etkin role sahip, üyesi köylerden oluşan ilçe köylere hizmet götürme birlikleri ve bu birliklerin kırsal kalkınmadaki rolü ele alınmıştır. Bu birlikler ilçe düzeyinde örgütlenen ve kırsal kalkınma politikalarının uygulandığı yerel birimler olmuştur. Kırsal kesimin en küçük yerleşim birimi olan köylerin içme suyu, yol, kanalizasyon ve tarımsal sulama gibi altyapı ihtiyaçları başta olmak üzere okul, cami, lojman, köy konağı gibi üst yapı ve diğer müşterek ihtiyaçların karşılanmasında köylere hizmet götürme birlikleri etkin rol oynamışlardır. Bu birliklerin kuruluşu, teşkilat yapısı, faaliyetleri ile bölgelerinde oluşturduğu katma değer, Sinop İli Boyabat İlçesi Köylere Hizmet Götürme Birliği uygulamaları özelinde ele alınarak değerlendirilmiştir. Araştırma konusu Boyabat Köylere Hizmet Götürme Birliğinin 2015 – 2019 yıllarını kapsayan beş yıllık süreçteki yatırımları, projeleri ve faaliyet raporları incelenmiş, bu çalışmalardan elde edilen veriler analiz edilerek yorumlanmıştır. Birliğin görev ve sorumluluk alanında yapmış olduğu hizmetlerden duyulan memnuniyetle ilgili bölgede yapılan anket çalışması neticesinde elde edilen veriler analiz edilerek çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years with the development of information age and communication tools, serious changes and transformations have also been experienced in public administration approaches. The effective use of public resources and strengthening of local authorities in order to meet local needs in Turkey as well as in the world has gone through a certain process. As entering the 21st century, especially in the EU process, many legal regulations that can be considered as reform in public administration have been made in order to strengthen local governments. Rural development programs have been prepared and implemented by the governments in order to minimize the development difference between rural areas and cities. In this study, the concept of local administration, its history and the development process until today and the local administrations classified as special provincial administrations, municipalities and villages according to the legislation in force and the local administration unions established by these administrations are explained. District village service unions, which have an active role in terms of development in their regions, consisting of member villages, and the role of these unions in rural development were discussed. These unions have been local units organized at district level and implementing rural development policies. The unions of providing services to the villages played an active role in meeting the infrastructure needs of the villages, which are the smallest settlements of the rural areas, such as drinking water, roads, sewage and agricultural irrigation, as well as superstructure and other common needs such as schools, mosques, lodgings, village mansions. The establishment of these unions, their organizational structure, their activities and the added value they create in their regions have been evaluated in the context of the Union for Delivering Services to Villages in Sinop Province, Boyabat District. The subject of the research,the five-year period of investments, projects and activity reports of Boyabat Union for Delivering Services to Villages, covering the years 2015-2019 were examined, and the data obtained from these studies were analyzed and interpreted. The study was completed by analyzing the data obtained as a result of the survey conducted in the region regarding the satisfaction with the services provided by the Association in the field of duty and responsibility.