Bölge dondurulması (zone freezing) yönteminin polimerik matriks tipi taşıyıcılara uygulanması
Application of zone freezing method to polymeric matrix type devices
  1. Tez No: 66135
  2. Yazar: VEDAT ŞENOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜRREZZAK ÖNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yapılan çalışmanın amacı, bölgesel dondurma yönteminin sadece çözelti ortamında değil, polimerin çözelti ile şişirildiği durumlarda da uygulanabilirliğinin araştırılmasıdır. Bölgesel dondurma, iki bölgesel arıtma yönteminden birisidir. Diğeri ise bölgesel eritme yöntemidir. Yöntem, bir boru içindeki çözeltinin ucundaki küçük bir bölgenin dondurulması ve bu donmuş bölgenin önünde, çözünen maddelerin çoğu veya çözeltinin donma noktasını düşüren maddelerin sıvı bölgede ilerleyerek bir uçta toplanmasıdır. Çalışmada yöntemin bir uygulama alam olarak kontrollü ilaç salım sistemleri seçilmiş, yöntemin bu alanda uygulanabilirliği araştırılmıştır. Taşıyıcı ve ilacın şahmım kontrol etmek üzere kullanılan polimerik matriksteki esas bileşen yüksek biokompatibilite gösteren bir hidrofîlik polimer, polihidroksietilmetakrilatnr (PHEMA). Çalışmada çözücü olarak su ve çözünen olarak da bu tür çalışmalarda sıkça kullanılan bir ilaç olan tiyofilin seçilmiştir. Polimerin özelliklerini değiştirmek üzere, içine etilenglikoldimetakrilat EGDMA, metilmetakrilat MMA ve su eklenerek çeşitli özelliklerde polimerler hazırlanmıştır. Çalışmada özet olarak silindirik şekilde hazırlanan polimerik cihazlarda ilacın bölgesel dondurma yöntemi ile merkezde toplanılmasına çalışılmış ve daha sonra ilacın salım hızına bakılmıştır. Hazırlanan tüm polimerler için denge şişme değerleri ve polimer/su dağılım katsayıları bulunmuştur. Bulunan sonuçlar şöyle özetlenebilir: 1. Yapılan bölgesel dondurma deneyi göstermiştir ki tiyofilin molekülleri çözelti dondurulduğu zaman sıvı bölgeye doğru kaçmaktadır. Dolayısıyla çalışmada amaçlanan davranışı göstermektedir.2. Deneysel veriler kullanılarak yapılan hesaplar sonunda, bölgesel dondurma işlemi sırasında tiyofîlin çözeltisinin dağılım katsayısı k, 2.8310 olarak bulunmuştur. 3. Bölgesel dondurma deneyinde, çözeltideki ilaç miktarının, donmanın etkisiyle büyük bir kısmının cam borunun çok küçük bir kısmına hapsedildiği saptanmıştır. 4. Bu çalışmada hazırlanan polimerik cihazlardan tiyofîlin şahmı normal koşullarda sabit hızda değilken, bölgesel dondurma yöntemi ile ilaç yüklenen cihazlardan salım sabit olmaktadır. Polimerik cihazların hazırlanmasında kullanılan döküm şurubunda HEMA/EGDMA/MMA/su oranlan değiştirilerek 1.81*10"5 -l.S^lOi4 mg/dakcm3 aralığındaki hızlarda salım yapmak mümkün olmaktadır. 5. Polimerik matrikslerden ilaç salım deneyleri göstermiştir ki; bölgesel dondurmaya tabi tutulan örneklerden ilaç şahmı daha geç başlamıştır. Bu gecikme ilacın merkezden yüzeye ilerleyene kadar geçen zamandır. 6. Bu çalışmada hazırlanan polimerlerden çapı 4 mm den büyük olanlar bölgesel dondurma yöntemine cevap vermemiş, dolayısıyla 4mm' den daha büyük çaplı polimerlerde hiçbir koşulda sabit şahma ulaşılamamıştır. 7. Bölgesel dondurma yönteminin uygulanması 0°C'ta mümkün olmaktadır. Daha düşük sıcaklıklarda ilaç çözeltisi matriks içerisinde çabucak donup, merkeze doğru ilerleyememektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to research the suitability of the zone freezing method in situations which the polymer is swelled by the solution. Zone freezing and zone melting are both methods for the zone refining. The method is to freeze a small region at the end of the solution where it is in a tube, and is to accumulate with movement of lots of solutes in the solution or the substances which decrease the freezing point of the solution in front of the liquid region. In the study, controlled drug release systems are chosen for the application area and the suitability of this method is researched. The polymer used in the study is PHEMA, this is the more used one in controlled drug release. Water used as the solvent and theophylline is used as the soluble. To change the properties of the polymer, EGDMA, MMA and water are added and polymers with different properties are made. The drug is tried to accumulate in the center of the devices which are prepared in cylindrical geometry and then the release rate of the drug is observed. The results can be summarized, as follows: 1. Theophylline molecules are pass through the liquid zone when the solution is frozen. This behavior is expected in the study. 2. The distribution coefficient of the theophylline solution is found as k=2.83 10 during the zone freezing. 3. In the zone freezing experiment, it is observed that, by the effect of the freezing the amount of the drug in the solution is captured in a small region of the glass tube. 4. The release rate of theophylline from the polymeric devices is not constant in normal conditions release rate from the devices which is deposited by zoneVİİ freezing method is constant. By changing the rates of HEMA/EGDMA/MMA/water, it is possible to release in the range 1.81*10“5 - 1.59* 10”4 mg/min.cm3. 5. According to the drug release experiments, the drug release from the samples which was treated by the zone freezing method begins later. This time lag is the result of the movement from the center to the surface. 6. In this study, the polymers which have diameters greater than 4mm don't response the zone freezing method, so for these polymers constant release cannot be obtained. 7. The zone freezing method can be applied at 0°C. At lower temperatures, drug solution freezes rapidly in the matrix, so the drug does not move through the center of the sample.