Kâğıt fabrikası atık çamurunun yonga levha üretiminde değerlendirilmesi
Evaluation of paper factory waste sludge in chipboard production
- Tez No: 661374
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ormancılık ve Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Kâğıt fabrikaları kağıdı üretebilmek için üretim akışı boyunca suyu bol miktarlarda tüketmektedirler. Bu gibi tesislerde suyun arıtılması sonucunda atık çamur oluşmaktadır. Bu atık çamur geri yıkama suyu ile birlikte doğaya bırakılmaktadır. Bu atık çamura önce içeresindeki nemden uzaklaştırılması için kurutma işlemi yapılmıştır. Daha sonra kurutulan bu atık çamur üzerinde öğütülme işlemi yapılmıştır. Bunun yanında odun materyali de yonga haline getirilip kurutma fırınında kurutulmuştur Sonrasında ise belli oranlarda ki atık çamura yine belli oranlarda odun materyali ve bazı katkı maddeleri katılarak hamurlaştırma işlemi yapılmıştır. Karışım çamuru belirli boyutlarındaki kalıp ile 18 mm kalınlıkta üretilmiştir. Elde edilen Levha taslakları prese sokularak belirlenen sıcaklık ve sürede preslenmiş tir. Bu işlemlerin sonrasında ise elde edilen levhalar üzerinde bazı fiziksel ve mekaniksel testler yapılmıştır. Levhalar 0.69 ve 0.71 g/cm3 yoğunlukta elde edilmişlerdir. Elde edilen levhalar daha sonra fiziksel (su alma, kalınlık artımı) ve mekaniksel testlere ( eğilme direnci, eğilmede elastikiyet modülü, yüzeye dik yönde çekme direnci) alınmışlardır. Çalışma sonunda ise, elde edilen levha taslaklarının standartlara göre uygunluğu araştırılmış ve bu levhaların genel amaçlar için kullanılabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Paper mills consume large amounts of water throughout the production flow to produce paper. Waste sludge is formed as a result of the treatment of water in such facilities. This waste sludge is released to nature along with the backwash water. This waste sludge was first dried to remove moisture from it. Later, this dried sludge was grinded. In addition, the wood material was also turned into chips and dried in a drying oven. Afterwards, the pulp was made by adding certain amounts of wood material and some additives to the waste sludge. The mixed sludge was produced with a mold of certain dimensions in 18 mm thickness. The sheet drafts obtained are pressed into the press and pressed at the determined temperature and time. After these processes, some physical and mechanical tests were carried out on the plates obtained. Plates were obtained at densities of 0.69 and 0.71 g / cm3. The plates obtained were then taken to physical (water absorption, thickness increase) and mechanical tests (bending resistance, flexural modulus of elasticity, tensile strength perpendicular to the surface). At the end of the study, the conformity of the plate drafts obtained with the standards was investigated and it was determined that these plates could be used for general purposes