TMP (Termomekanik hamur) atık çamurunu yeniden değerlendirme olanakları
The Possibility of revsing TMP waste sludge
- Tez No: 34487
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEŞ ÜÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
VII oz TMP (Termomekanik hamur) atık çamurunu yeniden değerlendirme ola nakları. Bu araştırmada SEKA-Balıkesir kağıt fabrikası atık çamurunun SEKA-Bolu lif levha fabrikasında değerlendirilmesi öngörülmüştür. Böylece atık çamur lif levhaya belirli oranlarda katılarak denemelerde bulunulmuş ve denemelerden- de başarılı sonuçlar alınmıştır. İçerisinde % 20 oramnda elyaf bulunan atık çamurdan yapılan lif levha denemeleri bazı fiziksel ve mekanik testlere tabi tutularak lif levha standartları ile karşılaştırılması yapılmıştır. Karşılaştırma sonucu değerlerin birbirine çok yakın olduğu görülmüştür. Rutubet değerlerinin standartlar altında kaldığı, kalınlığın fazla olduğu görülmüştür. Aynı şekilde su emme ve şişme değerleri ile yoğunluk ve eğilme direnci değerlerinin birbirine yakın olduğu görülmüştür. ABSTRACT The Possibility of reusing TMP (Termomechanical Pulp) waste sludge. In this study It was aimed to reuse SEKA-Balıkesir Paper Factory's waste sludge at SEKA-Bolu Hardboard Factory. So waste sludge was added to hardbo- ard in certain ratios and successful results had been obtained at the end of the experiments. The hardboard samples produced from waste sludge consisting of 20 per cent fiber, had been compared with hardboard standards by using physical and mechanical tests. At the end of the compariton it was observed that the values were very similar. It was obtained that the humidity values were less and the thickness of the hardboard was more than the standards. Similarly, the values of water absorption, swelling, density and bending strength were approximately the same as the standards.
Özet (Çeviri)