Obez adolesanlarda metabolik sendrom öncüllerinin serum speksin düzeyleri ile ilişkisinin incelenmesi
Associations of serum spexin levels with metabolic syndrome antecedents in obese adolescents
  1. Tez No: 661386
  2. Yazar: NİDA GÜLDEREN KALAY ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET UÇAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
AMAÇ: Speksin iştah kontrolü ve obezitede rol oynayan yeni bir peptittir. Bu çalışmada obez ergenlerde metabolik sendrom (MS) öncüllerinin serum speksin düzeyleri ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM: 80 obez adolesan (yaş aralığı: 10-18 yaş) ve 80 sağlıklı akran çalışmaya alındı. Antropometrik ölçümler, ergenlik muayenesi ve klinik kan basıncı ölçümleri standart yöntemler kullanılarak yapıldı. Glikoz, insülin, lipitler, ürik asit, alanin aminotransferaz (ALT) ve speksin için açlık kan örnekleri alındı. HOMA-IR (Homeostatic Model of Assesment-Insulin Resistance) hesaplandı. Metabolik sendrom (MS), Uluslararası Diyabet Örgütü (IDF) kriterleri kullanılarak tanımlandı. Serum speksinin klinik ve laboratuvarla ilişkili değişkenlerle ilişkileri değerlendirildi. BULGULAR: Obez adolesanlarda serum speksin düzeyleri sağlıklı akranlarına göre daha düşük idi (50 pg / mL [%25 - %75 IQR: 25-98 pg / mL] ve 67 pg / mL [%25 - %75 IQR: 32,5-126,0 pg / mL]; sırası ile, p = 0,035). Yirmi (%25) obez adolesan MS tanısı aldı. Metabolik sendromu olan obez adolesanların, MS olmayanlara göre serum speksin düzeyleri daha düşük idi (24,5 pg / mL [%25 - 75 IQR: 15,25-49,50 pg / mL] ve 69,0 pg / mL [%25 - %75 IQR: 42,0-142,0 pg / mL ]; sırası ile, p 0,05).
Özet (Çeviri)
AIM: To evaluate the associations of metabolic syndrome (MS) antecedents with serum spexin levels in obese adolescents. PATIENTS AND METHODS: Eighty consecutive obese adolescents aged 10-18 y and 80 healthy peers were enrolled. Anthropometric measurements and pubertal examinations and clinical blood pressure measurements were performed using standard methods. Fasting blood samples were drawn for glucose, insulin, lipids, uric acid, alanine aminotransferase (ALT) and spexin. Homeostasis-model assessment -insulin resistance (HOMA-IR) was calculated. Metabolic syndrome (MS) was diagnosed using International Diabetes Federation criteria. Associations of serum spexin with clinical and laboratory related variables were assessed. RESULTS: Obese adolescents had lower serum spexin levels than healthy peers (50 pg/mL [25%-75% IQR: 25-98 pg/mL] and 67 pg/mL [25%-75% IQR:32,5-126,0 pg/mL; respectively], p =0,035). Twenty (%25) obese adolescents were diagnosed as having MS. Obese adolescents with MS had lower spexin than those without MS (24.5 pg/mL [25%-75% IQR: 15,25-49,50 pg/mL] and 69,0 pg/mL [25%-75% IQR: 42,0-142,0 pg/mL]; respectively p 0,05 for all).