Postmenopozal kadınlarda rekreasyon amaçlı yüzme egzersizinin emosyonel durum üzerine etkisi
The effect of recreational swimming exercises on emotional state in postmenopausal women
  1. Tez No: 661387
  2. Yazar: GAMZE GÜNEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu araştırma, postmenopozal kadınların rekreasyon amaçlı yüzme egzersizinin emosyonel durum üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya, postmenopozal dönemde olan 34 deney ve 34 kontrol grubu olmak üzere toplam 68 kadın katılmıştır. Araştırma ön-son test deney-kontrol gruplu karşılaştırmalı deneysel tipte yapılmıştır. Postmenopozal kadınların haftada iki gün ve günde bir saat olmak üzere toplam 8 haftalık rekreatif etkinlik olan yüzme uygulaması yapılarak öncesi ve sonrası fiziksel ölçümleri alınmıştır. Çalışmada postmenopozal kadınların emosyonel durumlarını belirlemek amacıyla''Beck Umutsuzluk Ölçeği, Oxford Mutluluk Ölçeği ve Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği''kullanılmıştır. Verilerin analizinde, BUÖ, OMÖ-KF ve ön test KPSÖ puan değerleri için non-parametrik testlerden Mann-Whitney U, Kruskal Wallis Test İstatistiği ve Sperman Korelasyon analizi yapılırken, grupların KPSÖ son test puanı için parametrik testlerden T testi, Anova, Pearson Korelasyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the effect of recreational swimming exercise on the emotional state of postmenopausal women. A total of 68 women, 34 experimental and 34 control groups, who were in the postmenopausal period, participated in the study. The research was conducted in a comparative experimental type with a pre-posttest experimental-control group. Postmenopausal women were taken two days a week and one hour a day, a total of 8 weeks of recreational swimming practice, and before and after physical measurements were taken. In the study,“Beck Hopelessness Scale, Oxford Happiness Questionnaire and Short Psychological Resilience Scale”were used to determine the emotional state of postmenopausal women. In the analysis of the data, Mann-Whitney U, Kruskal Wallis Test Statistics and Spearman Correlation analysis, which are non-parametric tests for BHS, OHQ-SF and pre-test SPRS score values, were performed, while T-test, Anova, Pearson Correlation analysis was used for the SPRS post-test scores of the groups has been applied.