Gönde ve sügönde denetim yöntemlerinin gerçek bir sisteme uygulanması ve kıyaslanması
Application and comparison GPC and CGPC control methods on a real system
- Tez No: 66142
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN DEMİRCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada Sürekli Zaman Genelleştirilmiş Öngörülü Denetim (SÜGÖNDE) gerçek bir sistem üzerinde sınanmış ve başarımı yine aynı sisteme uygulanan Genelleştirilmiş Öngörülü Denetim'in (GÖNDE) başarımıyla kıyaslanmıştır. Kullanılan sistem bir su tankıdır ve bu tankta su seviyesi denetimi yapılmıştır. Giriş sinyali bir su pompası ile uygulanmış ve çıkış olarak da denetlenen gözdeki su seviyesi alınmıştır. Su seviyesi duyargacından alman veriler bir örneksel-sayısal çevirici kartı yardımıyla bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Sisteme ilk olarak SÜGÖNDE uygulanmış ve birçok farklı koşul altında istenilen su seviyelerini başarıyla sağladığı görülmüştür. Daha sonra GÖNDE sistem üzerinde sınanmış ve genel olarak iyi sonuçlar alınmıştır. Yapılan çalışma sonucunda SÜGÖNDE başarımının GÖNDE'nin başaranından daha iyi olduğu söylenebilir. Ancak GÖNDE'de örnekleme aralığı ve gözetleç çokterimlisi uygun seçildiğinde GÖNDE ve SÜGÖNDE'nin benzer sonuçlar verdiği gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Öngörülü denetim, Genelleştirilmiş Öngörülü Denetim, Sürekli Zaman Genelleştirilmiş Öngörülü Denetim, Uyarlamak denetim.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, Continuous-time Generalised Predictive Control (CGPC) is applied to a real system and its performance is compared with the performance of Generalised Predictive Control GPC on the same system. The system used is a water tank and water level control is performed on the tank which is configured as a first and second order systems. Input signal is applied with a water pump and the water level in one of the chambers of the tank is taken as the output signal. The data taken from the level sensor are transferred to the computer environment via an analog-digital converter card. Firstly, CGPC is applied to the system and it is observed that the desired water levels are successfully tracked for various experimental conditions. Afterwards GPC is applied to the system and on the whole satisfactory results are obtained. As a result of this study, it can be said that the performance of CGPC is better than that of GPC. However, both methods give similar results if the sampling period and the observer polynomial in GPC are chosen properly. KEY WORDS : Predictive Control, Generalised Predictive Control, Continuous-time Generalised Predictive Control, Adaptive control.