Nevşehir organize sanayi bölgesi topraklarında ağır metal kirliliğinin belirlemesi ve coğrafi bilgi sistemleri ((CBS) ile mekansal analizi
Determination of heavy metal pollution in soils of nevsehir organized industrial zone and spatial analaysis with geographical information systems (GIS)
  1. Tez No: 661422
  2. Yazar: ESRA CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED CÜNEYT BAĞDATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Çevre Mühendisliği, Agriculture, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma Nevşehir Organize Sanayi bölgesi topraklarında ağır metal kirlik düzeylerinin belirlenerek Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) yardımıyla mekansal analizlerinin gerçekleştirilmesi kapsamında yürütülmüştür. Bu amaçla Nevşehir Organize Sanayi alanı içinden ve sanayi alanının çevresindeki tarım alanlarından 15- 30 cm derinlikten 82 toprak örneği alınmıştır. Toprak örneklerinin alındığı noktaların koordinatları el tipi GPS yardımıyla belirlenmiştir. Alınan toprak örneklerinde laboratuvar ortamında pH ve EC ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca toprak örneklerindeki ağır metal miktarının belirlenmesi amacıyla ICP-MS cihazında ağır metal (As, Cu, Ba, Be, Zn, Ag, Cd, Co, Cr, Pb, Mn, Ni, Se, Sr, Tl, U) ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler CBS yazılımlarından olan Arc GIS 10.3.1 programı yardımıyla farklı enterpolasyon yöntemleri kullanılarak mekansal olarak analiz edilmiştir. Ayrıca çalışma sahasının 1/25.000 ölçekli sayısal toprak haritaları yardımıyla bazı toprak özellikleri de mekansal olarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda çalışma sahasının ağır metal kirlilik dağılım haritaları oluşturulmuştur. Çalışma sonucunda araştırmaya konu olan Nevşehir Organize Sanayi Bölgesi topraklarında Dünya Sağlık Örgütü, Toprak Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği ve Birleşmiş Milletler Çevre Koruma Ajansı kriterlerine göre ağır metal kirlilik düzeylerinin toprakta izin verilebilir değerlerinden fazla herhangi bir kirlilik düzeyine rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out within the scope of determining the heavy metal pollution levels in Nevşehir Organized Industrial Zone and performing spatial analysis with the help of Geographical Information Systems (GIS). For this purpose, 82 soil samples were taken from Nevşehir Organized Industrial Area and from the agricultural areas around the industrial area at 15- 30 cm depth of soil. The coordinates of the points where soil samples were taken were determined with the help of hand-held GPS. pH and EC measurements were carried out in the laboratory environment on the soil samples taken. In addition, heavy metal (As, Cu, Ba, Be, Zn, Ag, Cd, Co, Cr, Pb, Mn, Ni, Se, Sr, Tl, U) measurements were performed in the ICP-MS device to determine the amount of heavy metals in soil samples. The data obtained were analyzed spatially by using different interpolation methods using Arc GIS 10.3.1 which is one of the GIS software. In addition, some soil properties were evaluated spatially with the help of 1 / 25.000 scaled digital soil maps of the study area. As a result of the research, heavy metal pollution distribution maps of the study area were created. As a result of the study, in the territory of the Nevşehir Organized Industrial Zone, which is the subject of the study, according to the criteria of the World Health Organization, Soil Pollution Control Regulation and the United Nations Environmental Protection Agency, no pollution level of heavy metal pollution levels in the soil was found.