Etik liderlik ve sosyal kaytarma arasındaki ilişkide ahlaki kimliğin aracı rolü
The mediating role of moral identity in the relationship between ethical leadership and social loafing
- Tez No: 746859
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN VAHİT ERKUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın temel amacı etik liderliğin, sosyal kaytarma davranışlarını etkileyip etkilemediğini tespit etmek ve bu ilişkide ahlaki kimliğin aracı rolü olup olmadığını belirlemektir. Araştırmanın örneklemini Türkiye'nin 6. en büyük sanayi bölgesi konumunda bulunan Kayseri Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet göstermekte olan işletmelerde çalışan mavi ve beyaz yaka personeller oluşturmaktadır. Bu çalışmada kullanılan veriler anket tekniği kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmada Brown vd. (2005) tarafından geliştirilen etik liderlik ölçeği, Liden vd. (2004) tarafından geliştirilen sosyal kaytarma ölçeği, Aquino ve Reed (2002) tarafından geliştirilen ahlaki kimlik ölçeği kullanılmıştır. Daha sonra elde edilen veriler tanımlayıcı istatistik yöntemleri ile analiz edilmiştir. Tanımlayıcı istatistiklerden sonra hipotez testlerine ilişkin korelasyon, basit regresyon ve hiyerarşik regresyon analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda etik liderlik ile sosyal kaytarma arasında negatif yönlü; ahlaki kimlik ile etik liderlik arasında pozitif yönlü ilişki bulunduğu tespit edilmiştir. Ayrıca etik liderlik ile sosyal kaytarma arasındaki ilişkide ahlaki kimliğin aracı role sahip olmadığı saptanmıştır. Bu çalışmanın örgütsel davranış literatürüne ve davranış seçiminde kurum yöneticilerine önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine whether ethical leadership affects social loafing behaviors and to determine whether moral identity has a mediating role in this relationship. The sample of the research consists of blue and white-collar employees working in companies operating in Kayseri Organized Industrial Zone, which is the 6th. largest industrial zone in Turkey. The data used in this study were obtained using the questionnaire technique. In the study, the ethical leadership scale developed by Brown et al. (2005), the social loafing scale developed by Liden et al. (2004) and moral identity scale developed by Aquino and Reed (2002) were used. Then, the obtained data were analyzed with descriptive statistical methods. After descriptive statistics, correlation, simple regression, and hierarchical regression analyzes related to hypotheses tests were performed. As a result of the analysis, there is a negative relationship between ethical leadership and social loafing; It has been determined that there is a positive relationship between moral identity and ethical leadership. In addition, it was determined that moral identity did not have a mediating role in the relationship between ethical leadership and social loafing. It is thought that this study will make important contributions to the organizational behavior literature and company managers in behavior selection.