The effects of salinity on germination and seedling growth of some canola varieties
Tuzluluğun bazı kanola çeşitlerinde çimlenme ve fide büyümesı üzerine etkileri
  1. Tez No: 661430
  2. Yazar: UBAH YAKUB OSMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İRFAN İLBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma tuzluluğun bazı kanola çeşitlerinde çimlenme ve fide büyümesi üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmışıt. Bu amçla, çalışma tam şansa bağlı faktöryel deneme deseninde, dört kanola çeşidi (PR44W29, NK LINUS, DK EXTORM, ES NEPTUNE) ve 6 tuzluluk seviyesi (0,5,10,15,20,25 EC, bu seviyeler sırasıyal 0, 2.75, 5.72, 9, 12.45 ve 15.70 g/l NaCl ilavesiyle elde edilmiştir) uygulamasıyla, dört tekerrülü olarak yürütülmüştür. Çalışmada, 7 gün süresince yapılan gözlemlerle çimlenen tohum sayısı, kök uzunluğu, sürgün uzunluğu, kök, sürgün ve tüm fide yaş ağılığı, kök, sürgün ve tüm fide kuru ağılığı tespit edilmiştir. En yüksek çimlenme oranı (% 85,5) DK EXTORM, 0 EC tuzluluk seviyesi ile almış ve NK LINUS,% 25 ile% 1,5 olarak bulunan en düşük çimlenme oranıdır.
Özet (Çeviri)
The present thesis focused on determination of the effect of salinity on germination and seedling growth of some canola varieties. Factorial experiments were conducted in randomized complete block design with replications including 4 canola cultivars (PR44W29, NK LINUS, DK EXTORM, ES NEPTUNE) and 6 salinity levels (0, 5, 10, 15, 20, 25% EC generated through addition of 0, 2.75, 5.72, 9, 12.45 and 15.70 g/l NaCl, respectively). Following 7 day germination tests, number of germinated seeds were counted and length of whole plant, shoot and root fresh and dry weights were measured. The highest germination rate (85.5%) was obtained from 0% EC salinity level of DK EXTORM and the lowest (1.5%) from 25% EC level of NK LINUS variety. The differences in germination rates of the experimental groups were not found to be significant (P>0.05).