Endometrium kanserinde adjuvan tedavi seçiminde sentinel lenf nodu uygulaması ve moleküler sınıflamanın birlikte kullanılması
Use of sentinel LYMPH node and molecular classification in selection of adjuvan treatment in endometrium cancer
  1. Tez No: 792718
  2. Yazar: MERVE ÖLÇENOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Endometrium kanserinde sentinel lenf nodu pozitifliği ve genetik haritalandırılmasının güncel tedavi planın belirlenmesine etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Hastalar ve yöntem: Ekim 2020-Ekim 2022 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğimizde primer doku tanısı endometrium kanseri olan ve cerrahi sırasında sentinel lenf nodu uygulaması yapılan 100 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Sentinel lenf nodu uygulaması metilen mavisi ve indisiyanin yeşili(ICG) ile yapılmıştır. Retrospektif ve tek merkezli olarak yürütülen çalışmamıza dahil olan hastaların, klinik ve patolojik verileri; operasyon materyalinden tıbbi patoloji bölümündeki verilerin imminohistokimyasal boyamaları sonucu ortaya çıkan genetik mutasyon sonuçları ile beraber değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 28.0.1 yardımı ile analiz edilmiştir Bulgular: Hastaların %63,6(n=63) 'sında bilateral boyanma izlenmiştir. %87(n=87)'sinin histoloji tipinin endometrioid olduğu tespit edilmiştir. Hastaların %56(n=28)'sının myometrtial invazyon oranının myometriumun 1/2 ne kadar invaze olduğu, %33(n=32)'ünün LVSI varlığı, %71,9(n=69)'unun Evre IA olduğu, %1(n=1)'inin pol-e mutasyonunun olduğu izlenmiştir. %2(n=2)'sinin EX olduğu bulunmuştur. Hastaların%93(n=93) 'ünün lenf nodunun non metastatik sentinel, %3(n=3)'ünün mikrometastatik, %2(n=2)'sinin izole tümör hücresi ve %2(n=2)'sinin makrometastatik olduğu görülmüştür 14 hastada p53 mutasyonu saptandı. Bunların %35,7(n=5) si endometrioid ; %28,6(n=4) sı seröz ; %21,4(n=3) ü karsinosarkom ve %14,3(n=2) ü mikst tipte idi. ITC ve makrometastatik tutulum grupların hiçbirinde p53 mutasyonu yok iken mikrometastatik grubun %33,3(n=1)'ünde ve nonmetastatik sentinel grubun %14,1(n=13)'inde p53 mutasyonu vardır. P53mutasyon pozitifliğine göre ortalama nükssüz sağkalım süreleri arasında bir fark yoktur. (p=0,174). Pozitif olmayanların nükssüz sağkalım süresi 26,612 ay iken olanlarda 23,1 ay olarak elde edilmiştir. MMR mutasyonu olan 28 hasta saptandı. Bunların %92.8(n=52) si endometrioid tipte tespit edildi. MMR mutasyonuna göre ortalama toplam sağ kalım süreleri arasında bir fark yoktur (p=0,713). MMR kaybı olmayanların ortalama sağ kalım süresi 26,472 ay iken MMR kaybı olanlarda 24,167 ay olarak elde edilmiştir. Nonmetastatik sentinel grubunun %1,1(n=1)'inde pol-e mutasyonu vardır. Çalışmamızda toplam adjuvan tedavi almayan 64 hasta vardı .35 (%35)hasta adjuvan tedavi aldı.1 hastanın takibine ulaşılamadı. Adjuvan tedaviler arasında 11 (%31,4) hasta sadece kemoterapi ,18(%51,4) hasta sadece RT alırken 6(%17,1)hasta ıse hem KT hem EBRT aldı . P53 mutasyonu pozitif olan 14 hastadan 5 (%35,7) tanesi endometrioid tipte idi. Endometrioid tipte olan 5 hastanın 1 si adjuvan tedavi almaz iken hastalardan 2 tanesi vajinal brakiterapi diğer 2 hasta ise sadece KT aldı. Sonuç: Sonuç olarak ilerleyen yıllarda endometrial kanser tedavisinde gelişen sentinel lenf nodu uuygulamaları ile beraber moleküler alt grupların birlikte değerlendirilerek adjuvan tedavi planlanmasının geliştirilmesi beklenmektedir
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to evaluate the effect of sentinel lymph node positivity and gene mapping on the determination of the current treatment plan in endometrial cancer. Patients and method: A total of 100 patients with primary tissue diagnosis of endometrial cancer who underwent sentinel lymph node procedure during surgery in our Gynecology and Obstetrics Clinic in the Faculty of Medicine at Ondokuz Mayıs University between the dates of October 2020 and October 2022 were included in the study. The sentinel lymph node procedure was conducted with methylene blue and indocyanine green (ICG). The clinical and pathology data belonging to the patients included in our retrospective and monocentric study were evaluated along with the genetic mutation results attained as a result of the immunohistochemical staining performed on data from the medical pathology section of the operation material. The collected data were analyzed through SPSS 28.0.1. Findings: Bilateral staining was observed in 63.6%(n=63) of the patients. The histology types of 87%(n=87) of the patients were determined as endometrioid. It was observed that the myometrial invasion rates were invasive up to 1/2 of the myometrium in 56%(n=28) of the patients, LVSI was present in 33%(n=32), Stage IA was determined in 71.9%(n=69), POLE mutation was present in 1%(n=1), and exitus status was determined in 2%(n=2). It was also observed that lymph nodes of 93%(n=93) of the patients were non-metastatic sentinel, 3%(n=3) were micro-metastatic, 2%(n=2) were isolated tumor cells, and 2%(n=2) were macro-metastatic. The p53 mutation was also found in 14 patients. 35.7%(n=5) of these were endometrioid; 28.6%(n=4) were serous; 21.4%(n=3) were carcinosarcoma, and 14.3%(n=2) were mixed-type. None of the ITC and macro-metastatic involvement groups had p53 mutation while 33.3%(n=1) of the micro-metastatic group and 14.1%(n=13) of the non-metastatic sentinel group had it. There is no difference between the average recurrence-free survival times in terms of the p53 mutation positivity (p=0.174). The recurrence-free survival time was determined as 26.612 months in non-positive ones while 23.1 months were determined in positive ones. 28 patients with MMR mutations were also identified. 92.8%(n=52) of these were determined as endometrioid-type. There is no difference between the average total survival times in terms of the MMR mutation (p=0.713). The average survival time for those without MMR loss was 26.472 months while it was determined as 24.167 months in those experiencing MMR loss. POLE mutation was present in 1.1%(n=1) of the non-metastatic sentinel group. In our study, there were 64 patients who did not receive adjuvant therapy. 35 (35%) patients received adjuvant therapy. 1 patient could not be followed up. Among the adjuvant treatments, 11 (31.4%) patients received chemotherapy alone, 18 (51.4%) patients received only RT, while 6 (17.1%) patients received both CT and EBRT. 5 (35.7%) of 14 patients with positive P53 mutation were endometrioid type. While 1 out of 5 patients with endometrioid type did not receive adjuvant treatment, 2 of the patients received vaginal brachytherapy and the other 2 patients received only KT. Conclusion: In conclusion, it is anticipated that adjuvant treatment planning is going to be developed by evaluating the molecular subgroups together besides the advancing sentinel lymph node procedures in endometrial cancer treatment in the forthcoming years.