Ortaokul öğrenci, öğretmen ve yöneticilerinin öğrenci başarısını etkileyen faktörlere ilişkin görüşlerinin pareto analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the views of the secondary school students, teachers and administrators on the factors affecting the student success by pareto analysis
  1. Tez No: 661460
  2. Yazar: ECREN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırma ortaokul düzeyinde öğrencilerin başarısını etkileyen faktörlere ilişkin yönetici, öğretmen ve öğrencilerin görüşlerini, başarı algılarını, başarıya etki eden faktörleri ortaya çıkarmayı, bu maddeleri Pareto Analizi yöntemiyle sınıflayıp önem derecelerine göre ayırmayı ve başarı artışı için güncel çözüm önerileri elde etmeyi amaçlayan nicel bir çalışmadır. Araştırmanın hedef evreni Ankara ili Etimesgut ve Sincan ilçelerindeki resmi ortaokullarda eğitim gören öğrenciler, görev yapan branş öğretmenleri ve yöneticilerdir. Hedef evrenin tamamına erişmek mümkün olmadığından küme örneklem alma yoluna gidilmiştir. Küme örneklemede her kümeden evreni temsilen örneklem alınmıştır. Her kümeden örneklem alınırken katılımcılar rastgele seçilmiştir. Buna göre 450 öğrenci ve branş öğretmeni, 50 de okul yöneticisine ulaşılmıştır. Veri toplama aracı olarak yazar ve danışmanı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Öğrenci başarısına ilişkin öğrenci, öğretmen ve yönetici görüşleri öncelikle balık kılçığı diyagramında sınıflandırılarak daha sonra Pareto Analizi ile incelenmiştir. Öğrenci, öğretmen ve yöneticilerin başarı algılarına ilişkin Pareto Analizlerindeki %80'lik kısımlar incelendiğinde; ulaşılan hedef, çaba, motive olmak ve akademik başarı görüşlerinin ortak olduğu ve“1. Öncelikli Başarı Algıları”sınıfını oluşturduğu görülmektedir. Öğrenci, öğretmen ve yöneticilere göre öğrenci başarısını olumlu yönde etkileyen faktörlere ilişkin Pareto Analizi sonuçları incelendiğinde; ders çalışma, aile desteği, motivasyon, olumlu okul iklimi, olumlu arkadaş, öğretmen ilgisi faktörlerinin“1. Öncelikli Faktörler”grubunu oluşturduğu görülmektedir. Geriye kalan %20'lik kısımda veya“2. Öncelikli Faktörler”ve“3. Öncelikli Faktörler”sınıfında yeterli özdüzenleme becerileri ve doğru teknoloji kullanımı ile ilgili maddeler ile fiziksel iyilik faktörlerinin yer aldığı görülmektedir. Tüm grupların öğrenci başarısını olumsuz yönde etkileyen faktörlere ilişkin görüşleri incelendiğinde, olumlu etkenlerle ilgili soruya verilen cevapların olumsuzlaştırılarak verildiği görülmektedir. Örneğin; aile ilgisi tüm gruplar için olumlu ortak bir faktörken, aile ilgisizliği yine tüm gruplar için ortak olumsuz bir faktör olmuştur. Aile ilgisizliği dışında tüm grupların olumsuz faktör yorumlarının ,“1. Öncelikli Faktörler”veya %80'lik dilime sahip olan sınıfının özdüzenleme becerilerindeki eksiklikler ile ilgili faktörler, olumsuz arkadaş, teknolojinin olumsuz kullanımı maddelerinde birleştiği görülmektedir. Geriye kalan %20'lik kısımda veya“2. Öncelikli Faktörler”ve“3. Öncelikli Faktörler”sınıfında tüm grupların; öğretmenlerle ilgili problemler, olumsuz okul iklimi ve sağlık problemleri konularında ortak görüş belirttiği belirlenmiştir. Çözüm önerilerinde ise elde edilen 1664 çözüm önerisi eğitim sistemi, aile, ekonomi, teknoloji, öğrenci, çevre temalarında sınıflandırılmış ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is a quantitative study that aims to reveal the views of administrators, teachers and students regarding the factors affecting the success of students at the secondary school level, perceptions of success, the factors affecting success, classifying these items by Pareto Analysis method and separating them according to their importance and obtaining up-to-date solutions for success. The target population of the study is the students studying in the public secondary schools in Etimesgut and Sincan districts of Ankara, the branch teachers and administrators working. Since it is not possible to reach the entire target population, cluster sampling was used. In cluster sampling, samples were taken from each cluster to represent the universe. While taking samples from each cluster, the participants were randomly selected. Accordingly, 450 students and branch teachers and 50 school administrators were reached. A semi-structured interview form developed by the author and the consultant was used as the data collection tool. Student, teacher and administrator views on student success were classified in the prioritized fishbone diagram and then analyzed with Pareto Analysis. When the 80% part of the Pareto Analysis that dyeing the perceptions of success of students, teachers and administrators is examined; the goals, efforts, motivation and academic success achieved are common and“1. It is seen that it constitutes the ”Priority Perceptions of Achievement“ class. When the results of examining the book of sharing the student achievement book according to the students, teachers and administrators are examined; study, family support, motivation, positive school climate, teacher interests ”1. It is seen that it constitutes the“Priority Factors”group. In the remaining 20% or“2. He sees that in the ”Priority Factors“ and ”3rd Priority Factors“ classes, sufficient self-regulation skills, items related to the right technology and physical objects emerged. The student success question of all groups was answered, the question answering the question answering the question was answered. For example; While family interest was a positive common factor for all groups, family disinterest was again a common negative factor for all groups. The negative factor comments of all groups except indifference to the family, ”1. It is observed that the factors related to the“Priority Factors”or the deficiencies in the self-regulation skills of the class with 80% slice, negative friend, negative use of technology are combined. In the remaining 20% or“2. Priority Factors ”and“ 3. In the ”Priority Factors" class, all groups; It was determined that he expressed a common opinion on problems with teachers, negative school climate and health problems. The 1664 solution proposals obtained in the solution proposals were classified and discussed under the themes of education system, family, economy, technology, students, and environment.