Hastane otomasyon sistemi ile hasta memnuniyeti arasındaki ilişki
The relationship between hospital automation system and patient satisfaction
  1. Tez No: 661461
  2. Yazar: YÜKSEL TOK
  3. Danışmanlar: DR. BERKAY EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Hospitals, Health Care Management, Healtcare Management
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında ilk olarak; anket sonucu elde edilen verilerin ve bu verilerin bilgiye dönüşümü ile oluşan bilgilerin önemi hakkında incelemeler yapılmıştır. Ardından; sağlık kavramı ve sağlıkta edinilmesi gereken bilgilerin dijital ortama geçirilmesi ile ilgili bilgiler değerlendirilmiştir. Bu gelişmelere bağlı olarak her geçen gün gelişen ve gelişmekte olan hastane otomasyon sistemleri hakkında detaylı bir araştırma yapılmış ve bir öngörüye varılmıştır. Bu araştırmalar ve öngörüler sonucunda ise sağlık sektöründe ki; iyileşme ve bu iyileştirilmeye bağlı olarak hastane otomasyon sistemlerinin hayatımıza katmış olduğu daha az iş yükü getirisi ön plana çıkmıştır. Bu az iş yüküne bağlı olarak hastanın memnuniyeti ele alınmıştır. Yapılan araştırmalarda hastaneye gelen hasta ve hasta yakınlarını iş yükü azaldıkça, hastalığı gereği stres içerisinde olan hasta daha rahat ve stressiz bir şekilde muayenesini gerçekleştirerek memnun kalmakta sonucuna varılmaktadır. Aynı memnuniyet sağlık çalışanları için de iş yükünü azaltması gerekçesiyle sağlanmış bulunmaktadır. Çalışmalar ve araştırmalar literatür taraması ile kısıtlı kalmayıp hasta ve hasta yakınlarına hastane otomasyon sistemi ve hasta memnuniyeti arasındaki ilişkiyi kapsayan 25 soruluk bir anket yöneltilmiş olup yapılan bu araştırma ve anketin doğruluğu, olumlu ve olumsuz yönleri detaylandırılarak gerekli sonuçlara bu çalışmanın içerisinde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this graduation thesis, firstly; Investigations have been made on the importance of data obtained as a result of the survey and the transformation of this data into information. Then; The information about the concept of health and digitizing the information to be acquired in health were written. Depending on these developments, a detailed research has been made about the hospital automation systems that are developing and developing day by day and a prediction has been reached. As a result of these researches and forecasts, in the health sector; due to this low workload, patient's satisfaction has been addressed. As a result of the studies, it is concluded that the patient who comes to the hospital and the relatives of the patients is stressed, and the patient who is under stress due to his illness performs a more comfortable and stress-free examination. Likewise, the same satisfaction has been achieved for healthcare workers on the grounds of reducing workload. The studies and researches are not limited to the literature review, but a questionnaire with 25 questions covering the relationship between the hospital automation system and patient satisfaction was directed to the patients and their relatives.