Okul öncesi öğretmenlerinin eğitim programı dışında başvurmuş oldukları ekstra faaliyetlerin analizi
The analysis of extra activities applied out of the existent program by preschool teachers
  1. Tez No: 661462
  2. Yazar: EMİNE BİRGİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı okul öncesi öğretmenlerinin mevcut programı dışında başvurmuş oldukları ekstra faaliyetleri tespit ederek analiz etmektir. Çalışma nitel araştırma paradigmasına uygun olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunda 2019-2020 öğretim yılında Kırşehir il merkezindeki kamu ve özel okul öncesi eğitim kurumlarında görevli 23 okul öncesi öğretmeni yer almıştır. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış bir görüşme formu yardımı ile toplanmıştır. Araştırma verileri içerik analizi yöntemi ile çözümlenmiştir. Çözümlemede ilk olarak toplanan veriler kodlanmış, katılımcı ifadelerindeki benzerlikler sıklık ve sıra ilişkilerine göre kategorileştirilmiştir. Anlam örüntüleri bakımından çözümlenen kodlar bir araya getirilerek temalara ulaşılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen bulgulara göre okul öncesi öğretmenlerinin mevcut program dışında ekstra olarak en çok başvurdukları etkinlikler Sosyal Sorumluluk ve Kültür Etkinlikleri olarak dile getirilmektedir. Bunu sırasıyla Çevre-Doğa, Bilim, Sağlık, Beslenme ve Spor, Beceri Eğitimi ve son olarak Verimlilik Kategorilerindeki etkinlikler izlemektedir. Çalışma grubunda yer alan öğretmenler mevcut program dışında kendilerini ekstra etkinlik yapmaya sevk eden temel gerekçeyi Öğrencilerin İhtiyacı olarak ifade etmektedirler. Bunu Kendi İstekleri, Meslektaş Uygulamaları, Velilerin İsteği ve Okul İdarisinin İsteği ile yaptıkları faaliyetler izlemektedir. Öğretmenler ekstra etkinlik için ihtiyaç duydukları malzeme ve materyalleri genel olarak Velilerden karşıladıklarını ifade etmektedirler. Bunu Okul Kaynakları, Kendimiz Karşılıyoruz ve Kamu Kuruluşlarından Destek Alıyoruz cevapları oluşturmaktadır. Öğretmenler "yapmak isteyip de yapamadığı ekstra faaliyetler olarak okul içerisinde Eğitim, Bilim ve Mekâna ilişkin çeşitli etkinlikleri ve Doğa-Tarım Uygulamaları ile Sınıf Dışı Sosyal-Kültürel Etkinlikleri dile getirilmektedirler. Son olarak öğretmenlerin yapmak isteyip de yapamadığı bu faaliyetler için temel gerekçeyi Finansal Yetersizlikler ifadesi oluşturmaktadır. Araştırmada okul öncesi öğretmenleri tarafından başvurulan ve program dışı olarak ifade edilen bazı etkinliklerin mevcut programın etkinlikler boyutları arasında yer almadığı, buna karşılık bazı etkinliklerin de mevcut programda bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonuçları ilgili literatür temelinde tartışılmış ve bulgulara dayalı olarak geliştirilen bazı öneriler de sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify and analyze the extra activities that teachers put in for outside of the current curriculum for preschool education program in preschool education. The study was designed in accordance with the qualitative research paradigm. In the study group of the study, 23 teachers working in public and private pre-school education institutions who continue their education in the city center of Kırşehir with the appropriate sampling technique took part in the 2018-2019 academic years. The data were collected with the help of a semi-structured interview form developed by the researcher. The research data were analyzed by content analysis method. In the analysis, firstly collected data were coded, and similarities in participant expressions were categorized according to frequency and order relationships. The themes were reached by bringing together the codes analyzed in terms of meaning patterns. According to the findings obtained within the scope of the research, the activities that preschool teachers put in most, apart from the current program, are expressed as Social Responsibility and Cultural Activities. This is followed by the activities in the Environment-Nature, Science, Health, Nutrition and Sports, Skill Education and finally Efficiency Categories. Teachers in the study group express the main reason that motivates them to do extra activities outside the current program as the Students' Need. This is followed by the activities carried out by Their Own Requests, Colleague Practices, Parents' Demand and the School Administration's Request. Teachers state that they generally get the materials and materials they need for the extra activity from the parents. The answers are School Resources, We Meet Ourselves and We Get Support from Public Institutions. Teachers express "various activities related to Education, Science and Space, Nature-Agriculture Practices and Out-of-Class Social-Cultural Activities within the school as extra activities that they want to do but cannot do. Finally, the main reason for these activities that teachers want to do but cannot do is constituted by the statement Financial Insufficiency. In the study, it was concluded that some activities put in by pre-school teachers and expressed as non-curriculum were not taken part among the activities dimensions of the current program, whereas some activities were also take part in the current program. The research results were discussed on the basis of the relevant literature and some suggestions developed based on the findings were also presented.