Değişime direnç ile iş stresi ve tükenmişlik arasındaki ilişkinin analizi
Analysis of the relationship between resistance to change and work stress and burnout
- Tez No: 661463
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL GÖKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Genel geçer bir tabirle değişim, bir durumun aynı kalmaması olarak tanımlanmaktadır. Zamanın duruma olan etkisi, değişim olarak kabul edilmektedir. Değişime açık olmak aynı zamanda gelişime açık olmaktır. Toplumlar teknolojinin de etkisiyle değişime açık hale gelmişlerdir. Değişim toplumlarda olumlu bir gelişme olsa da iş hayatında çalışanlar açısından bazen olumsuz bir durum olarak görülmektedir. Çalışanlar iş hayatlarında değişimi gerilim olarak düşündüklerinden değişimden kaçmaktadırlar. İş hayatında stresin devam etmesiyle beraber çalışanlar tükenmişlik hissine kapılırlar. Bu durum, çalışanların performansını olumsuz yönde etkilediğinden tükenmişlik, günümüzde üzerinde durulması gereken önemli bir konu haline gelmiştir. Bu çalışmada Kırıkkale Üniversitesi'nde çalışan akademik ve idari personelin değişime direnç eğilimlerinin, iş stresi ve tükenmişlik üzerindeki etkileri arasındaki ilişkiyi belirlemek ve bu değişkenlerin cinsiyet, yaş, öğrenim durumu, medeni durum, hizmet süresi ve çalışanların bulundukları pozisyon gibi demografik değişkenler açısından farklılık gösterip göstermediğini incelemek amaçlanmıştır. Anket yöntemi ile 138 kişiye ulaşılarak toplanan veriler IBM SPSS 21 istatistik programı aracılığı ile güvenirlik, frekans, t testi, Anova, Pearson korelasyon ve basit doğrusal regresyon analizleri yapılarak, ikili grup karşılaştırmaları için MannWhitney U ve ikiden fazla grup karşılaştırmaları için ise Kruskal-Wallis testleri kullanılmıştır. Çalışma sonucunda; değişkenlere göre farklı sonuçlar gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In a common sense, a change is defined as a situation that does not remain the same. The effect of time on situations is accepted as a change. Being open to change is also being open to improvement. With the effect of technology, societies have become open to change. Although change is a positive development in societies, it sometimes does not seem to be positive for employees in business life. Employees avoid change because they see in adaptation to change in their business lives as a kind of tension. With the continuation of stress in business life, employees feel burnout. However, burnout has become an important issue that needs to be focused nowadays, as it negatively affects the performance of employees. The aim of this study is to determine the relationship between the resistance to change tendencies, the effects of work stress and burnout of academic and administrative staff working at Kırıkkale University and to examine whether these variables differ in terms of demographic variables such as gender, age, education level, marital status, service time and the position of the employees. Reliability, frequency, t test, Anova, Pearson's correlation and simple linear regression analysis were performed for the data collected by reaching 138 people with the questionnaire method in the IBM SPSS 21 statistical program. MannWhitney U tests were used for paired group comparisons and Kruskal-Wallis tests were used for comparisons of more than two groups. Different results were observed according to the variables.