Makedonya'daki kamusal alanda azınlık kadınları: Türkler, Arnavutlar ve Boşnaklar örneği
Minority women in the public sphere in Macedonia: The case of Turks, Albanians and Bosnians
  1. Tez No: 661464
  2. Yazar: IŞILAY FUNDA KÜLÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüzde, kadınların eşit haklar elde etmek için harcadığı çabalar, erkek egemenliği altındaki hukuksal düzenlemelerde büyük bir kazanım olarak düşünülse de uygulamada net bir sonuca varılamıyor. Bu haklar verilse bile önce kadın, sonra azınlık olma durumu söz konusu ülkelerde birçok sorunu beraberinde getirmektedir. Toplumda hemen hemen her konuda kadınlar hâlâ ikincil pozisyonlara layık görülüyorlar. Makedonya Cumhuriyeti Devleti'nin yasal yapılanmasında kadın haklarının tanındığı dönem Yugoslavya olmasına rağmen son on yılda kendini gösteren kadınlar erkek egemen toplum yapısını kırmaya çalışarak hayatın her alanında yer almaya başlamışlardır. Kadınlar ev, iş, siyaset, sağlık ve eğitim alanlarında var olma mücadelesi vermektedirler. Makedonya genel olarak ataerkil yapıda olmasına rağmen, ekonomik sorunlar yüzünden ülke dışına okumak ya da çalışmak amacıyla çıkan erkeklerin çok olması bazı sektörlerde ortaya iş gücü ihtiyacı çıkardı. Bu istihdam açığı ise çeşitli sebeplerle yurt dışına gönderilmeyen kadınlar tarafından dolduruldu. Günümüzde Makedonya'da, kadın istihdamına yönelik sivil toplum örgütleri ile iş birliğinde çeşitli projeler hazırlanarak hayata geçiriliyor. Bu araştırmada Makedonya'daki kamusal alanda faal rol oynayan azınlık kadınları (Türkler, Arnavutlar ve Boşnaklar) ele alınacaktır. Bu bağlamda kadınlara Ohri Çerçeve Anlaşması ve Avrupa Birliği'ne uyum yasaları çerçevesinde verilen haklar mercek altına alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Even though the efforts of women to obtain equal rights today are considered as a great gain in legal regulations under male domination, a clear result cannot be reached in practice. Even if these rights are given, firstly being a woman and secondly being a minority brings along many problems in these countries. Women are still considered worthy of only secondary positions in almost every subject in society.Although Yugoslavia was the period in which women's rights were recognized in the legal structuring of the state of the Republic of Macedonia, women, who started to show themselves more prominently in the last decade, tried to break the male-dominated social structure and started to take place in all areas of life. Women are fighting to exist in the fields of home, business, politics, health, and education. Although macedonia has a patriarchal structure in general, the high number of men leaving the country to study or work abroad due to economic problems has created a need for labor in some sectors. This employment gap was filled by women who were not sent abroad for various reasons. today, in Macedonia, various projects are prepared and implemented in cooperation with non-governmental organizations for women's employment. In this research, minority women (Turks, Albanians, and Bosnians) who play an active role in the public sphere in macedonia will be discussed.In that study The rights given to women within the framework of the ohrid framework agreement and the laws of harmonization with the European Union will be examined.