Taktik güdüm yöntemlerinin doğrusallaştırılması
Linearization of tactical guidance methods
  1. Tez No: 66147
  2. Yazar: TANER ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP ÖZKAZANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, noktasal bir parçacık olarak alınmış nesneler için tanımlanmış çeşitli güdüm yöntemleri (oransal seyir güdümü, takip güdümü, ışın izleme güdümü) incelenmiş ve her bir güdüm yöntemi belirli koşullar altında doğrusallaştırılmıştır. İlk olarak, bir güdüm sistemi ile ilişkili birimler ve güdüm sistemlerinin algoritmik yapısı yanında, güdüm sistemlerini fiziksel olarak oluşturan yapılar da anlatılmaya çalışılmış, güdüm yöntemlerinin temel yapısını oluşturan evleme güdüm yöntemleri ele alınmıştır. Doğrusal olmayan evleme güdüm algoritmaları önceden belirlenen senaryolar için benzetim yoluyla incelenip, karşılaştırılmıştır. Daha sonra, evleme güdüm algoritmaları doğrusallaştırılmış ve sekiz durum değişkenli doğrusal modeller elde edilmiştir. Bu doğrusal modeller önce dört, ardından iki değişkenli modellere indirgenmiş ve bu doğrusal indirgenmiş modeller incelenmiştir. Bu doğrusal modeller üzerinden, incelenen güdüm yöntemlerinin bozucu etkileri bertaraf etme özelliğine sahip olduğu gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : güdüm, güdüm yöntemleri, benzetim, doğrusallaştırma.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, various guidance methods (proportional navigation guidance, pursuit guidance, beam riding guidance) which are defined for point mass, missile models are studied and each of them are linearized under the certain conditions. Firstly, guidance systems their submits and the structure of system algorithms, together with the physical structure of the guidance systems are considered. Nonlinear homing guidance algorithms are studied and compared by simulation for different angagement scenarios in simulation studies. Secondly, homing guidance algorithms are linearized for some predetermined scenarios and linear models with eight state variables are obtained. These linear models are reduced to four and two variable models and these reduced linear models are studied. Based on these models, investigated guidance methods are shown to have the property of rejecting the perturbations. KEY WORDS : guidance, guidance methods, simulation, linearization.