1-(p-tolyl)-3-(o-hydroxphenyl)-5-phenylformazan molekülünün yapısnın incelenmesi
Investigation of 1-(p-tolyl)-3-(o-hydroxyphenyl)-5-phenylformazan of molecular structure
  1. Tez No: 661472
  2. Yazar: HAMZA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL TAŞAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, tıptan teknolojiye birçok kullanım alanı bulan formazanlar üzerine araştırmalar yapılacak ve formazanların yapısı, renkleri, kullanım alanları gibi konularda bilgiler verilecektir. UV ve IR spektroskopi araştırılıp bu iki spektroskopik yöntem hakkında bilgilendirme yapılacaktır. 1-(p-tolil)-3-(o-hidroksifenil)-5-fenilformazan molekülünün yapısı UV ve IR spektroskopi ile aydınlatılacaktır. Bileşiğin görünür bölge absorpsiyonları çeşitli çözücüler içerisinde incelenecektir. Ayrıca çözücülerin spektrumlar üzerine etkileri incelenecektir. Formazanlar, geniş uygulama alanları nedeniyle önemli bir bileşik sınıfıdır. Anti-viral, anti-fungal, anti-fertilite, anti-enflamatuar, anti-tüberküloz, anti-mikrobiyal gibi çeşitli biyolojik aktivitelere sahip oldukları bilinmektedir. Formazanlar, poli-dentat ligand özellikleri nedeniyle metallerle kolayca kompleksleşir. Formazanlar ve metal kompleksleri yün ve poliamid liflerinde boya olarak kullanılır ve ayrıca çevre dostu boyalar olarak da bilinir. Formazanlar, oksitlendiklerinde tetrazolyum tuzunu oluştururlar ve tetrazolyum tuzları tekrar formazanlara indirgenir.
Özet (Çeviri)
In this study, research will be done on formazans, which have many uses from medicine to technology, and information will be given on subjects such as the structure, colors and usage areas of formazans. UV and IR spectroscopy will be investigated and information will be given about these two spectroscopic methods. The structure of the 1- (p-tolyl) -3- (o-hydroxyphenyl) -5-phenylformazan molecule will be elucidated by UV and IR spectroscopy. Visible region absorptions of the compound will be studied in a variety of solvents. In addition, the effects of solvents on spectra will be studied. Formazans are an important class of compounds due to their wide range of applications. It is known to have various biological activities such as anti-viral, anti-fungal, anti-fertility, anti-inflammatory, anti-tuberculosis, anti-microbial. Formazanes easily complex with metals due to their poly-dentate ligand properties. Formazans and metal complexes are used as dyes in wool and polyamide fibers and are also known as environmentally friendly dyes. Formazans form the tetrazolium salt when oxidized, and the tetrazolium salts are reduced back to formazans.