Katılım bankacılığında sürdürülebilirlik faaliyetleri üzerine bir araştırma
A research on the sustainable activities on the participation banks
  1. Tez No: 661485
  2. Yazar: EYYÜP YAKUP GEDİKLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAŞMET GÖKIRMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Finans ve Katılım Bankacılığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Dünyadaki yoksul insan sayısının artış göstermesi, toplumların yeterli bir seviyedeki eğitim ve sağlık imkanlarından mahrum olması, cinsiyet eşitsizliklerinin oluşması ve küresel ısınmaya bağlı olarak gerçekleşen çevresel sorunların artış göstermesi gibi temel sorunlar, Birleşmiş Milletler çatısı altındaki devletleri 'Sürdürülebilirlik' adı altında kalkınma programları oluşturmaya teşvik etmiştir. Bu kapsamda finansal, sosyal ve çevresel hedefler başta olmak üzere, 2030 yılına kadar ulaşılması amaçlanan 'Sürdürülebilir Kalkınma' hedefleri belirlenmiştir. Katılım bankacılığı sistemi de sürdürülebilir kalkınmanın gerçekleştirilmesinde potansiyel bir role sahip olup, kendi değer ve prensipleri doğrultusunda finansal kapsayıcılığın gelişmesini, toplumsal fayda esaslı finansmanları ve çevre dostu faaliyetleri desteklemektedir. Bu doğrultuda Türkiye'deki katılım bankalarının sürdürülebilirlik faaliyetleri mercek altına alınarak, doküman analizi ve derinlemesine mülakat tekniklerinin de yardımı ile hem sosyal ve çevresel fayda için, hem de katılım bankacılığının gelişmesi için atılması gereken adımlara vurgu yapılmıştır. Özellikle 'Yeşil Sukuk' ve 'Mikro Kredi' gibi enstrümanlar ile ürün yelpazesinin genişletilmesi, Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) gibi uluslararası kurumlar ile ortaklıklar gerçekleştirilmesi, sosyal sorumluluk projelerinin sistematik bir şekilde yürütülmesi, özkaynak finansmanının ön plana çıkartılması, iklim değişikliğine pozitif etki oluşturmak amacı ile kredi politikalarının revize edilmesi ve müşteri odaklılık ilkesinin baz alınması en önemli sürdürülebilirlik adımları arasında yer almaktadır. Sürdürülebilirlik faaliyetlerini kurum stratejisi olarak benimseyen firmaların, kamuoyu nezdindeki itibar ve prestijlerindeki artışın yanı sıra ürün ve hizmet yelpazesinin genişlemesi ile birlikte işlem kârlılıklarının artması da sürdürülebilirlik faaliyetlerinin pozitif çıktıları arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The main problems, such as the increase in the number of poor people globally, the lack of education and health facilities, gender inequalities, and the growth of environmental problems due to global warming, encouraged the states under the umbrella of the United Nations Sustainability programs. Sustainable Development targets, which are aimed to be achieved by 2030, primarily financial, social, and environmental targets, have been determined. The participation banking system also has a potential role in achieving sustainable development. It supports the improvement of financial inclusion, social benefit-based financing, and environmentally friendly activities in line with its values and principles. In this regard, under the spotlight on the sustainability activities of participation banks in Turkey, the steps to be taken are emphasized for social and environmental benefits and the growth of participation banks. Especially, expanding the product variety with 'Green Sukuk' and 'Micro Credit,' setting partnerships with international institutions, such as United Nations Environment Program (UNEP), highlighting equity financing and revision of credit policies to create a positive impact on climate change are among the most crucial sustainability steps. In addition to social and environmental benefits, the increased reputation of companies and growth of market share in the banking sector through new products and customers are among the positive outcomes of sustainability activities.