Hemodiyaliz hastalarında prediyaliz ve postdiyaliz sodyum değerleri ile interdiyalitik kilo alımının değerlendirilmesi
Relationship between dialysis input-output sodium valueswith interdialytic weight gain in hemodialysis patients
- Tez No: 661484
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY OYMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş - Amaç: Kronik böbrek yetmezliği (KBY), çeşitli hastalıklara bağlı olarak gelişen kronik, progresif ve irreversible nefron kaybı ile karakterize insan sağlığı için etkileri olan, en az 3 aydır devam eden bir nefrolojik sendromdur. Son dönem böbrek yetmezliğinin (SDBY) tedavisi renal replasman tedavileri olarak tanımlanan diyaliz ve böbrek transplantasyonudur. KBY'de HD'ye başlamak için mutlak bir böbrek fonksiyon değeri yoktur. HD'ye başlama zamanı için böbrek biyokimyasal değerleri, hastanın semptomları, fizik muayenesi hepsi beraber değerlendirilmelidir. HD hastalarının takibinde değerlendirilmesi gereken önemli parametrelerden bir tanesi de hastaların kuru ağırlığıdır. Kuru ağırlık, hastanın HD sonrası çıkış kilosunda tolere edebildiği en düşük kilo değerinde iken herhangi bir yeni gelişen semptomunun olmadığı, hastanın övolemik olduğu en düşük kilosudur. İnterdiyalitik kilo artışı tanımlanması 2 HD seansı arasındaki esas olarak oral sodyum ve su alımları, rezidü idrar çıkışı ve insensible sıvı kayıpları ile belirlenir. İnterdiyalitik kilo artışı (IDWG) olarak ölçülen aşırı sıvı tutulması veya tahmini kuru ağırlık ile bölümüyle endekslenen ağırlık artışı (IDWG%) artan mortalite ve morbidite ile ilişkilidir. Bu çalışmada bizim amacımız prediyaliz ve postdiyaliz sodyum ölçümleri, prediyaliz ve postdiyaliz kan basıncı ve kilo ölçümlerinin ayrıca hastaların demografik verilerinin IDWG ile ilişkilerini belirlemekti. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Semiha ve Asım Kibar Organ Nakli ve Diyaliz Hastanesi Hemodiyaliz ünitesinde son dönem böbrek yetmezliği nedeniyle haftada 3 kez hemodiyalize giren toplam 60 hasta üzerinde Ocak 2018-Mart 2018 ayları arasındaki hastaların verilerinin toplanması ile oluşturuldu. IDWG ile ilişkili faktörleri tanımlamak için analitik testler kullanıldı. Bulgular: IDWG ve IDWG%'si ile en önemli ilişki prediyaliz serum sodyum değerleri ve rezidüel idrar volümü arasında saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction - Objective: Chronic renal failure (CRF) is a nephrological syndrome that has lasted for at least 3 months and has implications for human health characterized by chronic, progressive and irreversible nephron loss due to various diseases. The treatment of end stage renal disease (ESRD) is dialysis and kidney transplantation, which are defined as renal replacement therapies. There is no absolute kidney function to start HD in CRF. For the time to start HD, kidney biochemical values, patient's symptoms, physical examination findings all should be evaluated together. One of the important parameters to be evaluated in the follow-up of HD patients is the dry weight of the patients. While the dry weight is the lowest weight that the patient can tolerate at the exit weight after HD, it is the lowest weight that the patient is euvolemic without any new symptoms. The definition of interdialytic weight gain is mainly determined by oral sodium and water intakes, residual urine output and insensible fluid losses between 2 HD sessions. Excessive fluid retention, measured as interdialytic weight gain (IDWG), or weight gain (IDWG%) indexed by an estimated dry weight is associated with increased mortality and morbidity. In this study, our aim was to determine the most important relationships between predialysis and postdialysis sodium measurements, predialysis and postdialysis blood pressure and weight measurements as well as demographic data of patients with IDWG. Material and Method: This study was created by collecting the data of patients between January 2018 and March 2018 on 60 patients who underwent hemodialysis 3 times a week due to end-stage renal failure at the Semiha and Asım Kibar Organ Transplant and Dialysis Hospital Hemodialysis Unit of Erciyes University Medical Faculty. Analytical tests were used to identify factors associated with IDWG.