Aile hekimliği çekirdek yeterlilikleri bakış açısıyla birinci basamakta epilepsi yönetimi konusundaki ihtiyaçların belirlenmesi
Identifying the needs for epilepsy management in primary care with the perspective of family medicine core competencies.
- Tez No: 661489
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMNUNE ÇİĞDEM APAYDIN KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş ve Amaç:Epileptik nöbet beyindeki nöronların aşırı ve eş zamanlı aktivitesine bağlı geçici belirti ve/veya bulgulardır. Epilepsi bu durumun; nörobiyolojik, bilişsel, psikolojik ve sosyal sonuçları ile birlikte epileptik nöbetlere neden olduğu bir beyinsel bozukluktur. Kavramsal olarak epilepsi en az bir tetiklenmemiş epileptik nöbetten sonra oluşur. Bu tanım pratikte birbirinden en az 24 saatten fazla aralıkla oluşan 2 adet tetiklenmemiş nöbet olarak kullanılır. Epilepsi dünya çapında yaklaşık 70 milyon kişiyi etkileyen, en yaygın kronik nörolojik bozukluklardan biridir.Coğrafi konum gözetilmeksizin, epilepsi prevalansı 1000'de 4 ile 12 arasındadır.Yüksek gelirli ülkelerde de epilepsi insidansı her yıl yaklaşık, 100 000'de 30-50 arasında gösterilmiştir.Düşük ve orta gelirli ülkelerde ise insidans 2 kat daha yüksek-tir.Türkiye'de Silivri'de yapılan bir çalışmada epilepsi prevalansı yaklaşık 1000'de 10 olarak bildirilmiştir.Türkiye'de Adana ilinde sosyakültürel ve ekonomik yönden farklı üç grupta yapılan bir çalışmada ise taranan nüfus içerisinde aktif epilepsi prevalansı 1000'de 7 olarak bulunmuştur.Türkiye'de bir aile hekimine yaklaşık 3700 hasta kayıtlıdır.Epilepsi sıklığının ortalama 1000'de 7 olduğu düşünüldüğünde, her hekimin takip ettiği yaklaşık 25 hastası vardır.Bunun yanısıra aile hekimleri nöbet, senkop ve yeni epilepsi veya kontrolsüz epilepsi gibi durumları yönetmek durumundadır.Ayrıca Epilepsinin ayırıcı tanısı, ilaç kullanımının takibi, askerlik ve ehliyet raporları gibi belgeleri vermekle de yükümlüdür.Antiepileptik ilaç (AEİ) kullanan hastalarda prekonsepsiyonel ve aile planlaması danışmanlığı vermekle yükümlüdür.Epilepsinin psikososyal yükü de göz önünde bulundurulduğunda, aile hekimlerine düşen sorumluluk oldukça fazladır.Bu nedenle epilepsi hastasının birinci basamak yönetiminde, Aile hekimlerinin epilepsi hakkındaki bilgi düzeyi ve eğitim ihtiyacı önem kazanmaktadır.Bu çalışmada; Aile Hekimlerinin birinci basamakta epilepsi yönetimi ile ilgili ihtiyaçlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma; İstanbul ilinin Anadolu yakasında Pendik, Maltepe, Kartal ve Tuzla ilçelerini temsil eden Aile Sağlığı Merkezlerinde gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcıve kesitsel tiptedir.Çalışma; 01.03.20- 30.10.20 tarihlerinde ASM'lerde hizmet veren doktorlarla yürütülmüştür.Çalışmada %95 güven düzeyi, %5 güven aralığı ile minimum 228 Aile Hekimine ulaşılması hedeflenmiştir. Veri toplama gereçleri; sosyodemografik özellikler ve doktorların epilepsi yönetiminde bilgi düzeylerinin ve eğitim ihtiyaçlarının sorgulandığı soruları içeren anketten oluşmaktaydı.Anket hekimler tarafından kendi kendilerine doldurulmuştur.Anket formunun ilk kısmında, sosyodemografik özelliklerini sorgulayan sorular; ikinci kısmında da hekimlerin epilepsi yönetiminde bilgi düzeylerinin ve eğitim ihtiyaçlarının sorgulandığı sorulara yer verilmiştir.Verilerin istatistiksel analizinde Mann-Whitney U testi ve Kruskall Wallis testi kullanılmıştır.Normal dağılım göstermeyen (nonparametrik) iki nicel değişken arasındaki ilişki için ise Spearman testi kullanıldı.Beşli Likert tipi ölçekte bilgi ve özyeterlilik algılarınin değerlendirdiği 1.sorudan 29. soruya kadar olan bölüm için anketin iç tutarlılığını için cronbach alpha hesaplandı ve faktör analizi yapıldı.Bu 29 ifadeden alınabilecek en fazla 145, en düşük 29 puan ile 'epilepsi bilgi özyeterlilik (EBÖY) skoru' değişkeni oluşturuldu. Elde edilen veriler ile tanımlayıcı ve karşılaştırmalı analizler yapılarak p0,05). Katılımcıların %79,8' i (n: 182) epilepsi nöbeti geçiren biriyle karşılaşmışken %20,2' si (n: 46) karşılaşmamıştır. Aynı zamanda katılımcıların %13,6'sı (n: 31) epilepsi tanılı bir yakına sahipken %86,4'ü (n: 197) epilepsi tanılı bir yakına sahip değildir.
Özet (Çeviri)
Identifying the needs for epilepsy management in primary care with the perspective of family medicine core competencies. Introduction and Aim:An epileptic seizure is a transient occurrence of signs and/or symptoms due to abnormal excessive or synchronous neuronal activity in the brain. Epilepsy is a disorder of the brain characterized by an enduring predisposition to generate epileptic seizures and by the neurobiologic, cognitive, psychological, and social consequences of this condition. The definition of epilepsy requires the occurrence of at least one epileptic seizure. This definition is usually practically applied as having two unprovoked seizures > 24 hour apart. Epilepsy is one of the most common serious brain conditions, affecting over 70 million people worldwide. Regardless of he geographical location, the prevalence of active epilepsy is usually between four and 12 of 1000. In high-income countries, annual new cases are between 30 and 50 of 100,000 people in the general population. In low-income and middle-income countries, this figure can be up to 2 times higher. The prevalence of epilepsy in a study conducted in rural areas in Silivri in Turkey was reported 10 of 1000.In a study conducted in three groups that differ in socio-cultural and economic aspects in Adana province, the prevalence of epilepsy was found to be 7 per 1000. Approximately 3700 patients are registered to a family physician in Turkey. If epilepsy incidence is accepted as 7 of1000, there are approximately 25 patients with a diagnosis of epilepsy followed by each physician. In addition, family physicians have to manage conditions such as seizures, syncope and new epilepsy or uncontrolled epilepsy.In addition, the family physician is obliged to be able to make the differential diagnosis of epilepsy and to follow the drug use of patients with epilepsy, and to provide documents such as military service and driver's license reports.Family physician is obliged to provide preconceptional and family planning counseling in patients using antiepileptic drugs. Considering the psychosocial burden of epilepsy, the responsibility of family physicians is quite high. For this reason, the level of knowledge and training need of family physicians about epilepsy gain importance in the primary care management of epilepsy patients. Therefore, in this study, it was aimed to determine the needs of family physicians working in family health centers (FHC) regarding the management of epilepsy in primary care centers. Materials and Methods: Our study; It was carried out in Family Health Centers representing Pendik, Maltepe, Kartal and Tuzla districts on the Anatolian side of Istanbul. it is a descriptive study. The data collection process was carried out between March 1, 2020 - October 1, 2020, with family physicians who were included in the sample group and had been working in FHC.It is aimed to reach at least 228 family physicians with 95% confidence level and 5% confidence interval. As Data collection tool; It consisted of a questionnaire containing questions on sociodemographic characteristics and physicians' knowledge levels and training needs in epilepsy management .The questionnaire was filled out by the physicians themselves.In the first part of the questionnaire form, questions about sociodemographic characteristics were included, and in the second part, questions about the knowledge levels and training needs of physicians in the management of epilepsy were included.Mann-Whitney U test and Kruskall Wallis test was used in the statistical analysis of the data.Spearman test was used for the relationship between two nonparametric quantitative variables. Cronbach alpha was calculated and factor analysis was performed to share the inside of the questionnaire for the part from the 1st to the 29th question. The“epilepsy self-efficacy score”variable was formed with a maximum score of 145 and the lowest score of 29 from these 29 statements.Descriptive and comparative analyses were performed with the data obtained and p 0.05).