Bilgisayar destekli fikstür tasarımı ve kaynak sonrası distorsiyonların deneysel olarak incelenmesi
Computer aided fixture design and experimental investigation of after the weld distortions
  1. Tez No: 661488
  2. Yazar: MURAT KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK MISIRLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Günden güne artan üretim ihtiyacı beraberinde hızlı, kaliteli ve istenilen sonuçların daha çabuk elde edildiği, daha kontrollü bir üretime olanak sağlayan, birçok fonksiyonda kullanılabilen fikstür tasarımlarının geliştirilmesine olanak sağlamıştır. Fikstürler, üretim sürecindeki ürünleri konumlama, sabitleme veya destekleme görevi yapan önemli proses elemanlarıdır. Ayrıca otomasyona bağlı üretimle birlikte kalite kontrol ve montaj bölümleri içinde önemli bir unsurdur. Genelde özel bir parçanın belirli bir işlem görmesi için tasarlanmaları sebebiyle, fikstürler kendine özgüdür. Bu çalışmada farklı problemlerin çözümü için tasarlanmış bazı kontrol, montaj ve kaynak fikstürlerinin tasarımları incelenmiş ve kaynaklı imalat sonrası meydana gelen distorsiyonlar bir kaynak fikstürü yardımı ile deneysel olarak araştırılarak elde edilen bulgular tartışılmış, sonuçlar birtakım ölçme ve kontrol yöntemleriyle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing production need day by day has enabled the development of fixture designs that can be used in many functions, allowing fast, quality and desired results more quickly, enabling a more controlled production. Fixtures are important process elements that position, fix or support products in the production process. In addition, it is an important element in quality control and assembly departments together with automation-based production. Fixtures are unique in that they are designed to handle a particular process in a particular part. In this study, the designs of some control, assembly and welding fixtures designed to solve different problems were examined and the distortions that occur after the welded manufacturing were investigated experimentally with the help of a welding fixture. The obtained findings were discussed and the results were evaluated using some measurement and control methods.