6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu kapsamında marka hakkına yönelik suçlar
Crimes related to trademark infringement under the Industrial Property Code numbered 6769
- Tez No: 661497
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KERİM ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, 6769 Sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu'nda düzenlenen marka hakkına yönelik suçlar ele alınmıştır. Çalışmamızın temelini marka hakkına yönelik suçlar oluştururken; marka hukuku ile ilgili genel bilgiler açıklandıktan sonra 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu'nda düzenlenen marka hakkına yönelik suçlar bütün unsurları ile ve yargılama usulü bakımından incelenmeye çalışılmıştır. Ayrıca, sınai mülkiyet hakkına tecavüz eden tarafından piyasaya sürülen ürünleri kişisel ihtiyaç ölçüsünde elinde bulunduran veya kullanan kişilerin gerçekleştirmiş olduğu fiillerin başkaca bir suç konusu teşkil edip etmediği hususu da bu çalışmanın bir parçasını oluşturmaktadır. Bu noktada olması gereken hukuk açısından da değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the crimes in relation to trademark rights under the Industrial Property Law numbered 6769 are addressed. Having the crimes committed in relation to trademark rights form the basis of this study; all the aspects of the crimes regulated under the Industrial Property Law numbered 6769 regarding the trademark rights are examined, especially in terms of the judicial procedure after the general information about trademark law is provided. Also, whether the acts of the ones who possess or use the products released by the trademark infringer on the market for personal use constitute a crime under any other regulation form a part of this study. The aforementioned topics are also assessed under the concept of natural law.