Girişimcilik kariyerinin tercihinde ve sürdürülmesinde kadın girişimcilerin karşılaştığı engeller ve sorunların araştırılması: Karabük ili örneği
Investigation of obstacles and problems faced by women entrepreneurs in choosing and sustaining the entrepreneurship career: Case of Karabuk
  1. Tez No: 661507
  2. Yazar: CEYDA BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN UYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada kadın girişimciliğe yönelik güncel bilgilerin ve verilerin ulaşması hedeflenmektedir. Kadın girişimcilerin finansal, iş geliştirme ve girişimcilik eğitimi alma konularında, kadınların girişimcilik süreçlerinin başlangıç ve devamında destek olabilecek bilgilerin verilmesi ve bununla birlikte kadınların içindeki girişimcilik potansiyellerinin ortaya çıkarılması ve bu potansiyelin hayata geçirilmesine katkı sağlanması düşünülmektedir. Girişimci kadınların girişimcilik süreci esnasında karşılaştıkları önem arz eden sorunların tespit edilmesi ile alınacak aksiyon planlarına temel olabilecektir. Kadın girişimcilerin girişimcilik sürecine etki eden unsurların ne düzeyde etkilerinin olduğunun tespit edilmesi çözümler konusunda daha doğru kararların alınmasına katkı sağlayacaktır. Yapılan bu çalışma ile günümüz hükümet politikalarında yer alan ekonomiyi canlandırma kapsamında hazırlanan planlarda yer verilen teşviklerden faydalanmayı düşünen potansiyel kadın girişimcilere rehber olunması yoluyla, kadın girişimcilerin girişimcilik süreçlerini kısaltma anlamında pozitif bir etkide bulunabilmesi düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to reach up-to-date information and data on women entrepreneurship. It is planned to provide information that can support women entrepreneurs in getting financial, business development and entrepreneurship training in the beginning and continuation of their entrepreneurship processes, as well as revealing the entrepreneurial potential of women and contributing to the realization of this potential. It can be the basis for action plans to be taken by identifying the important problems that entrepreneur women face during the entrepreneurship process. Determining to what extent the factors affecting the entrepreneurship process of women entrepreneurs have an impact will contribute to making better decisions about solutions. With this study, it is thought that women entrepreneurs can have a positive effect in terms of shortening their entrepreneurship processes by guiding potential women entrepreneurs who are considering benefiting from the incentives included in the plans prepared within the scope of revitalizing the economy in today's government policies.