Satış sonrası müşteri hizmetlerinin müşterilerin marka bağlılıkları üzerindeki etkisi: Otomotiv sektöründe bir uygulama
The effect of after sales services on customer brand loyalty: A research in the automotive sector
  1. Tez No: 661508
  2. Yazar: NURGISA BEKTURGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Otomotiv sektöründe satış sonrası hizmetlerin marka bağlılığı üzerindeki etkisin incelemek amacı ile ortaya çıkan bir çalışmadır. Bu amaçla satış sonrası hizmetlerini: Garanti, Montaj ve Teknik eğitim, Bakım onarım ve Yedek parça, Müşteri Şikâyeti, Yetkili servis ağları olarak belirtilip Gaziantep Üniversitesindeki çalışanlardan otomobil sahibi olan toplam 385 kişiden veri toplanmış. Veriler üzerinde SPSS paket programı ile faktör analizi, güvenilirlik analizi, regresyon analizi, tek yönlü anova testi ve t-testi uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda; satış sonrası müşteri hizmetlerinden; Garanti hizmetleri, Müşteri şikâyetleri, Yetkili servis ağları marka bağlılığı düzeyleri üzerinde pozitif yönde anlamlı etkiye sahip olduğunu, Montaj ve teknik eğitim, Bakım-onarım hizmetleri ve yedek parça temini marka bağlılığı düzeyleri üzerinde anlamlı etkiye sahip olmadığı sonucuna ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a study to examine the effect of after-sales services on brand loyalty in the automotive industry. For this purpose, after-sales services were specified as: Warranty, Installation and Technical training, Maintenance rate and Spare parts, Customer Complaints, Authorized service networks, and data were collected from 385 people who own a car from Gaziantep University employees. Factor analysis, reliability analysis, regression analysis, one-way ANOVA test and t-test were applied on the data with the SPSS package program. As a result of the analysis made; from after-sales customer service; It has been concluded that warranty services, customer complaints, Authorized service networks have a significant positive effect on brand loyalty levels, Assembly and technical training, maintenance-repair services and spare parts supply do not have a significant effect on brand loyalty levels.