Adli muhasebe eğitimine ilişkin bir araştırma
A research on forensic audit education
- Tez No: 661509
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ UMUT DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Finansal Raporlama ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kâr elde etme konusunda yaşanan gelişmeler dünya pazarlarında yoğun rekabete neden olmuş ve sermaye piyasalarında yer alan şirketler üzerinde baskı kurarak işletmeleri paniğe sürüklemiştir. Bunun sonucunda ise çeşitli muhasebe hilelerine başvurulmuştur. Muhasebe hilesini;“bir çıkar sağlamak amacıyla işletmenin işlem kayıt ve belgelerinin gerçek durumu yansıtmamak adına bilerek tahrif edilmesi ve/veya gizlenmesi”olarak tanımlamak mümkündür. (Selek ve Arıkan, 2004); (Irmak ve diğ. 2002). Son zamanlarda şirketlerin finansal tablolarında görülen bu hileler denetim firmalarının dikkatini çekmiş ve kamuoyunda ses getirmiştir. Bunun sonucunda ise özellikle Amerika'da muhasebe hilelerinin geleneksel yollarla önlenmesinden yanı sıra“adli muhasebecilik”adı altında alternatif çözüm yollarına başvurulmuştur (Gülten ve Kocaer, 2011). Bu çalışmanın amacı hali hazırda var olan denetim firmalarının yanı sıra yeni ve denetim konusunda daha detaylı olan adli muhasebecilik mesleğinin Türkiye'de gerekli ve uygulanabilir olup olmadığını incelemektir. Bu doğrultuda, adli muhasebenin konusunu oluşturan muhasebe hileleri ve sonrasında adli muhasebenin temeli hakkında bilgiler verilip Türkiye çerçevesinde değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Gaining profit and rivarly among companies has caused competition in world markets and caused panic in businesses by putting pressure on companies in others. Therefore, companies tried to used various acconting tricks. Definition of“Accounting fraud”may be;“deliberately falsifying and / or concealing an encrypted transaction records and documents in a way that is not real.”(Selek and Arıkan, 2004, p. 21); (Irmak et al. 2002, p.39). In the last audit financial statements, these frauds attracted the attention of audit firms and caused a voice in the public opinion. Upon this, new ways were applied under the name of“forensic accountancy”by preventing accounting frauds, especially in America (Gülten and Kocaer, 2011). These resources are readily available audit firms as well as forensic accountancy profession in which new and more detailed audit is to examine whether there is the necessary and feasible in Turkey.