Fen bilimleri öğretmenlerinin pandemi sürecindeki deneyimlerinin ve pandemi sonrası sürece ilişkin önerilerinin belirlenmesi
Determining the experiences of science teachers in the pandemic process and their suggestions regarding the post pandemic process
  1. Tez No: 661512
  2. Yazar: SERPİL DELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM KORAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Covid-19 pandemisi, dünya çapında eğitim sistemlerini etkilemiş, yaygın bir şekilde okulların ve üniversitelerin eğitiminde aksaklıklara neden olmuştur ve ne zaman sona ereceğine ilişkin kesin bir veri bulunmamaktadır. Ülkemizde Covid-19 pandemisi nedeniyle, tüm öğretim kademelerinde eğitim öğretim faaliyetlerinde düzenlemelere gidilmiş ve uzaktan eğitim uygulamaları yapılmaya başlanmıştır. Pandemi sürecinde eğitimin doğru yapılandırılabilmesi için öğrencilerin bilgiye ulaşım kaynaklarının neler olduğu, bu süreç içindeki değişim, eğitimlerini uzaktan eğitim yoluyla gerçekleştiren öğrencilerin ve öğretmenlerin bu süreçte neler yaşadığı bilinmelidir. Ayrıca pandemi sürecinin ani başlaması nedeniyle hızlı bir şekilde geçiş yapılan bu eğitim yönteminin, geliştirilip iyileştirilmesi için eksikliklerin belirlenmesi önem taşımaktadır. Bu bağlamda bu çalışmanın amacı, fen bilimleri öğretmenlerinin pandemi sürecinde ve sonrasında karşılaştıkları öğretimsel problemleri araştırmaktır. Bu amaca ulaşmak için pandemi süreci; ilk ortaya çıktığı dönem (2020 Mart-Haziran ayları arası süreci)“ilk dönem”olarak ve yaz tatili sonrası dönemi (2020 Eylül-Ocak ayları arası süreci)“ikinci dönem”olarak adlandırılmıştır. Araştırma, nitel araştırma desenlerinden olgu bilimi (fenomoloji) çalışmasıdır. Araştırma kapsamında, Şırnak ilinde görev yapmakta olan 16 fen bilimleri öğretmeni ile bire bir görüşme yapılmıştır. Öğretmenlerle yapılan görüşmeler kayıt altına alınmış olup, sonrasında transkript edilmiştir. Görüşme verileri betimsel analiz kullanılarak incelenmiş ve doğrudan alıntılar yapılarak desteklenmiştir. Araştırmanın sonucundan fen bilimleri öğretmenleri; pandeminin ilk döneminde okulun açılmamasını, canlı derslerin yapılmamasını ve internetin olmamasını gerekçe göstererek öğretimsel problemler yaşandıklarını belirtmişlerdir. Bu nedenle fen öğretim programı kazanımlarını gerçekleştirilmediklerini ve öğrencilerle değerlendirme etkinlikleri yapamadıklarını belirtmişlerdir. Ayrıca öğretmenler öğrencilerle ve velilerle iletişim kurmakta zorluk yaşadıklarını ve bu durumun öğrencilerin derslerden ve okuldan uzaklaşmasına neden olduğunu ifade etmişlerdir. Pandeminin ikinci döneminde ise ilk döneme göre daha planlı bir eğitim süreci sergilenerek derslerin yapıldığını belirtmişlerdir. Bu süreçte öğrencilerin derslere katılım sağlamasıyla öğretim programı kazanımlarının gerçekleştirildiğini ve değerlendirme etkinliklerinin yapıldığını söylemişlerdir. Öğretmenler pandemi sonrasında öğrencilerin okula uyum sağlamada zorlanacakları öngörüsündedirler. Ayrıca telafi eğitimleriyle pandemi sürecinin eksikliklerinin giderilmesi gerektiği görüşündedirler.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic has affected education systems the world, has widely caused disruptions in the education of schools and universities, and there is no definitive data on when it will end. Due to the Covid-19 pandemic in our country, regulations have been made in education activities at all education levels and distance education applications have been started. For the education to be structured correctly during the pandemic process, it should be known what the students' access to information resources are, the changes in this process, and what students and teachers experience during this process. Besides, it is important to identify the deficiencies to develop and improve this training method, which is rapidly transitioned due to the sudden onset of the pandemic process. In this context, this study aims to investigate the instructional problems faced by science teachers during and after the pandemic. To achieve this goal, the pandemic process; the period when it first emerged (the period between March-June 2020) was called the“first period”and the post-summer holiday period (the period between September-January 2020) was called the“second period”. The research is a phenomenology study from qualitative research designs. Within the scope of the research, one-on-one interviews were conducted with 16 science teachers working in Sırnak province. Interviews with the teachers were recorded and then transcribed. Interview data were analyzed using descriptive analysis and supported by direct quotations. Science teachers from the results of the research; stated that in the first period of the pandemic, they experienced instructional problems by citing the fact that the school was not opened, life lessons were not held and there was no internet. For this reason, they stated that they did not realize the achievements of the science teaching program and they could not do evaluation activities with students. Also, teachers stated that they had difficulties in communicating with students and parents, and this situation caused students to stay away from classes and school. They stated that in the second period of the pandemic, a more planned education process was displayed compared to the first period and the lessons were held. In this process, they stated that with the participation of students in the lessons, the learning program outcomes were realized and evaluation activities were carried out. Teachers anticipate that students will have difficulty in adapting to school after the pandemic. Besides, they think that the shortcomings of the pandemic process should be overcome with remedial training.