İlköğretim matematik öğretmenlerinin, öğrencilerin, velilerin ve okul yöneticilerinin uzaktan eğitim deneyimlerinin incelenmesi
Investigation of experiences of distance education of primary school mathematics teachers, students, parents and school administrators
  1. Tez No: 836094
  2. Yazar: DÖNDÜ NUR KARAAHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırma ilköğretim matematik öğretmenlerinin, öğrencilerin, velilerin ve okul yöneticilerinin Covid-19 pandemisi sürecindeki uzaktan eğitim ile ilgili görüşlerini belirlemek ve bu görüşler doğrultusunda uzaktan eğitim sürecinin verimliliğini arttırmaya yönelik önerilerde bulunmak amacıyla yapılmıştır. Nitel bir araştırma olan bu çalışma olgubilim deseni ile gerçekleştirilmiştir. Balıkesir ilinin Bandırma ilçesinde bulunan 21 ilköğretim matematik öğretmeni, 9 okul yöneticisi, 25 öğrenci ve 25 veli ile yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak veriler toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Verilerin analizi sonucunda katılımcıların çoğunun yüz yüze eğitim taraftarı olduğu, uzaktan eğitimin zorunlu durumlarda alternatif olarak kullanılabileceği, yüz yüze eğitimi destekleyici olarak kullanılabileceği, ilkokul ve ortaokullar için uygun bir eğitim sistemi olmadığını düşündükleri tespit edilmiştir. Öğretmenlerin derslerinde en çok anlatım, problem çözme, soru cevap ve tartışma yöntemini kullandıkları görülmüştür. Uzaktan eğitimde en çok kullanılan teknolojik araç bilgisayar, telefon ve tablet iken teknolojik uygulama ise Zoom, EBA ve WhatsApp olmuştur. Öğrencinin derse katılmak için gerekli teknolojik araç gereç ve internetinin olmaması, internet bağlantı sorunları, öğrencinin derse katılmaması, öğrencileri görememek, öğretmen ve öğrencinin iletişim kurmakta zorlanması uzaktan eğitimde en çok vurgulanan sorunlar arasındadır. Öğrencilerin eğitim almaya devam edebilmesi, zaman ve mekân tasarrufu sağlaması sürecin avantajlarından iken sosyalleşememek, öğrencileri kontrol edememek sürecin dezavantajlarındandır. Bu çalışmadan elde edilen verilere göre uzaktan eğitimin daha verimli olması için öğretmen ve öğrencilere gerekli internet ve teknolojik imkânların sağlanması, derslere katılımın zorunlu hale getirilmesi, internet bağlantı sorunlarının giderilmesi, alt yapının güçlendirilmesi, veli ve öğrencilerin bilinçlendirilmesi, uzaktan eğitim araçlarının kullanımı ile ilgili eğitim verilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the views of primary school mathematics teachers, students, parents and school administrators about distance education during the covid pandemic process and to make suggestions to increase the efficiency of the distance education process in line with the opinions. This qualitativ research was made with phenomenological design. It was conducted using a semi-structured interview form with 21 primary maths instructors, 9 school administrators, 25 students and 25 parents in Bandırma district of Balıkesir province. In the anlaysis of the data obtained was used the content analysis method. The result of the research showed that the majority want face-to-face education, online lessons should be retained as an alternative in imperative condition, face-to-face education sholud be supportive and it is inappropriate for primary and middle school. Teachers mostly use explanation, problem solving, question-answer and discussion in their lessons. While the most used technological tools in distance education were computers, phones and tablets, the applications were Zoom, EBA and WhatsApp. The most emphasized problems in distance education are that the student does not have the necessary technological equipment and internet to attend the lesson, internet connection problems, the student not attending the lesson, not being able to see the students, and the difficulty in communicating between the teacher and the students. While it is one of the advantages of the process that the students can continue to receive education and save time and space, not being able to socialize and not being able to control the students are the disadvantages of the process. According to the results of this research, in order for more efficient for distance education, it can be recommended to providing teachers and students with the necessary internet and technological facilities, making attendance to lessons compulsory, eliminating internet connection problems, strengthening the infrastructure, raising awareness of parents and students, to provide training on the use of distance education tools.