COVID-19 pandemisi eğitim sürecinin fen bilimleri öğretmenlerinin deneyimlerine ve motivasyonlarına yansımalarının belirlenmesi
Determining of reflections of teaching process during COVID-19 pandemic on science teachers' motivation and experience
- Tez No: 778231
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVCAN CANDAN HELVACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmada, fen bilimleri öğretmenlerinin COVID-19 pandemi döneminde yaşanan uzaktan eğitim sürecinde deneyimlerine ve motivasyonlarına yansımalarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kapsamında iç içe geçmiş tek durum deseni ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunu 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Batı Karadeniz Bölgesi'nde bulunan bir ilin Merkez ilçesinde yer alan devlet okullarında görev yapan 21 fen bilimleri öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmış, elde edilen veriler nitel veri analiz yöntemlerinden biri olan tümevarımcı içerik analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma bulguları incelendiğinde, COVID-19 pandemi döneminde yaşanan uzaktan eğitime geçiş sürecinin fen bilimleri öğretmenlerinin motivasyonlarını olumsuz etkilediği belirlenmiştir. Öğrenci davranışlarındaki olumsuz değişimler, öğretim yöntem tekniklerini kullanamama, ölçme değerlendirme yapamama, eğitimin verimsiz olması, süreçte yaşadıkları belirsizlik, öğrencilerde fırsat eşitsizliğinin oluşması, öğrencilerin uzaktan eğitim derslerine önem vermemesi, öğrencilerde başarı seviyesinin düşmesi, öğrencilerde teknolojik bağımlılığın artması, teknolojik yetersizlik, altyapı sorunları, paydaş işbirliği sağlanamaması, uzaktan eğitimin fen bilimlerine uygun olmaması, sınıf yönetiminde sorun yaşama, öğretmen mesleğine toplumsal olumsuz bakış, süreci kendi imkanlarıyla ek destek görmeden yürütmeleri gibi etmenlerin öğretmenlerin motivasyonlarını etkileyen faktörler olduğu saptanmıştır. Araştırma sonuçlarından hareketle, süreçte öğretmenlerin motivasyonunu olumsuz etkileyen unsurların ortadan kaldırılmasına yönelik destek uygulamalar tasarlanması; olası uzaktan eğitim senaryosuna yönelik öğretmen ve öğrencilerin hazır bulunabilmesi için eğitim planlamaları yapılmasına ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research it was aimed to determine the reflections of distance teaching process during COVID-19 pandemic on science teachers' motivation and experience. The study was carried out with integrated single-cell analysis in scope of case study of qualitative research methods. The study group of research consists of 21 Science teachers who works in state schools in a province in western part of Black Sea Region in 2021-2022 educational year. In the research, a semi-structured interview form developed by the researcher was used as a data collection tool, the data obtained from the research was analyzed using inductive analyze method of qualitative analyze methods. When the results were analyzed, it was observed that the process of transition to distance teaching during the COVID-19 pandemic affected Science teachers' motivation negatively It was determined that the reasons such as negative changes in student habits, inability to use teaching methods and approaches, inability to assess and evaluate, inefficient education, emergence of inequality of opportunity among students, disengagement of students in virtual lessons, inadequacy of technology, infrastructure problems, difficulties in classroom management, negative attitude of people towards teaching profession, lack of cooperation with stakeholders, unadaptable of Science lessons in distance learning reduced teachers motivation. From the results, suggestions were made regarding developing support applications to eliminate factors affecting teacher motivation negatively and designing educational plan to make teachers and students ready for a possible distance learning scenario.