ألفاظ الطبيعة المتحركة في شعر نزار قباني - دراسة تحليلية
Nizar Qabbani'nin şiirinde hareketli doğanın ifadeleri - analitik bir çalışma
- Tez No: 661514
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHİL DERŞEVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Religion, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Şair Nizar Kabbâni, en mükemmeli olmamakla beraber, yirminci asrın önemli şairlerinden biridir. Zîra, şiiri, halkın tüm sınıflarını gözler önüne serdiğinden, tüm Arap kütüphanelerinde yaygın vaziyettedir. Ayrıca dil ve üslubu da kolaydır. İşte araştırmamı bu yönde yapmaya beni sevk eden neden de budur. Bu tezin amacı, Şair Nizar Kabbâni'nin çeşitli belâğat üslupları aracılığıyla yaratıcı fikirler kurgulamak için hareket halindeki tabiatla ilgili kelimeleri kullanmadaki mükemmel dehasını gün yüzüne çıkarmaktır. Araştırmamda kara hayvanları, su hayvanları, kuşlar ve böcekler olmak üzere hareket halindeki dört sınıf doğa ile ilgili kelimeleri ele aldım. Ayrıca bunların her birine ait özel bir bölüm ayırdım. Nizâr Kabbâni'nin şiirlerinde yer alan bu kelimelerin büyük çoğunluğunu değindim ve şairin bunları kullanırken arzu ettiği mecazi anlamları da çıkardım. Araştırmamda, şairin tüm şiirlerini kapsamlı şekilde tarama yöntemini ve çoğu şiirlerinde harekat halindeki tabiat ile ilgili yer alan bütün kelimelerin döküm yöntemini takip ettim. Bu kelimelerin her birinin anlamını, söz konusu gurublandırmanın tabi olduğu sınıfa uygun olarak açıklamak için büyük gayret gösterdim. Tek bir kelimenin farklı bir çok anlamları ifade etmek için kullanıldığını ve bazen hem o anlamı hem de zıt anlamı verdiği bulgusuna rastladım. Ve şairin doğadan çok etkilendiğini ve şiirlerinin çoğunda kullandığını, ancak onu betimlemek, övmek ya da aşağılamak amacıyla kullanmadığını, daha ziyade duygu ve fikirlerini iletmek için yaratıcı imgeler, metaforlar ve retorik benzetmeler üretmek için kullandığını, çünkü bu sözlerle uğraşırken kendisinden önce gelenlerin bir taklidi değil, yaratıcı bir şairdi.
Özet (Çeviri)
The poet (Nizar Qabbani) is one of the most important poets in the twentieth century, if not the most important of them, so his poetry is widespread in all Arab libraries and he is the most popular and sought-after, because he emulates all classes of people, so he is easy to language and style. The aim of this message is to highlight the poet Nizar Qabbani's ingenuity in using moving words of nature to form creative ideas through various rhetorical methods and to indicate the extent of the poet's influence with nature. The researcher dealt with four types of moving nature words, which are wild animals, aquatic animals, birds and insects. And he made each of them a special chapter and dealt with most of these words in the poems of Nizar Qabbani, extracted the metaphorical meaning that the poet wanted to use and prepared these chapters with an introductory chapter that talks about the significance of the words and the meaning of semantic fields, the life of the poet, nature in Arabic literature and the meaning of living nature. In the research, he followed the method of thoroughly scanning all his poems and sorting all the words of the moving nature in his many poems, and the researcher made a great effort to clarify the meaning of each of those words according to the type to which that group belongs, and he found that the single word was used to perform several different meanings and sometimes are opposite. The poet was very influenced by nature and used it in most of his poems, but he used it not for the purpose of describing, praising or denigrating it. Rather, he used it to generate creative images, metaphors and rhetorical similes to convey his feelings and ideas, as he was not imitating those who preceded him in dealing with those words, but rather a creator in that.