Yusuf es-Sâiğ'in şiirlerinde kaygı teması (القلق في شعر يوسف الصائغ)
Anxiety in the poetry of Yousuf es-Saig
  1. Tez No: 541777
  2. Yazar: ASMAHAN ABDULQADOUS ABDULRAHMAN ABDULRAHMAN
  3. Danışmanlar: PROF. NEVİN KARABELA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Religion, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Şiirde kaygı ve endişe temasının görülmesi tabii bir durumdur. Ancak bu durum 1933/2005 yılları arasında yaşayan Iraklı şair Yusuf es-Sâiğ'in şiirlerinde sürekli görülmekte ve şairlik hayatının başından sonuna kadar uzanan bir süreci içine almaktadır. Şairin hemen hemen bütün şiirlerinde göze çarpan kaygı ve endişe onun kişisel yaşantısını da kapsamıştır. Bu tez Yusuf es-Sâiğ'in şiirindeki kaygı ve endişe görüntüsüne ışık tutmaktadır. Bu yüzden giriş bölümü şairin hayatı ve edebi çalışmalarına ayrılmıştır. İlk bölümde şairin şiiri ve şiirindeki sanat ve dil özelliklerini ortaya koymak amacıyla modern ve klasik kelimeleri ve ifadeleri şiirindeki kaygı ve endişeyi yansıtmak için nasıl kullandığı incelenmiştir. İkinci bölümde şiirde kaygı konusu genel olarak irdelendikten sonra eleştiri metotları çerçevesinde şairin şiirinde kaygının kişisel ve sosyal görünümü ele alınmıştır. Zira bunlar şairin içsel öznel ve çevresel sosyal durumlardan kaynaklanmaktadır. Tezin son bölümünde şairin kaygısının mekânsal ve zamansal boyutu ele alınmaktadır. Burada şairin mekânsal ve zamansal anılarından korkusunu nasıl yansıttığı ortaya konulmaktadır. على الرغم من أنّ ظاهرة القلق هي ظاهرة طبيعيّة في الشعر، لكنّها تأخذ عند الشاعر العراقي يوسف الصائغ (1933 الموصل – 2005 دمشق) خطًا مستمرًا يمتدّ من بداية حياته حتّى وفاته، فقد كانت معظم قصائده تعبّر عن حالة القلق التي أصبحت حالة مستدامة في حياته الشخصية. تهدف هذه الدراسة إلى إلقاء الضوء على ظاهرة القلق في شعر يوسف الصائغ وذلك في عدة جوانب: أولها التعريف بيوسف الصائغ، جياته واعماله الأدبية، وثانيها التعرف على لغة الشعر عند الصائغ بما تتضمنه من ظواهر فنية وأساليب لغوية وألفاظ محدثة وقديمة تتضمنها نصوصه الشعرية فضلا عن تناول الألفاظ التي تتلاءم مع ظاهرة القلق في شعره. أما الجانب الثالث فيتناول في البدء بالتعريف بظاهرة القلق في الشعر بصورة عامة وأساليب تناوله من الناحية النقدية، ومن ثم يتناول هذا الجانب تمثيلات القلق الذاتية والاجتماعية في شعر الصائغ والتي تشتمل على القلق المتأتي من الذات، والقلق المتأتي من المحيط الاجتماعي الخارجي. أما الجانب الرابع والأخير فيتناول تمثيلات القلق المكانية والزمانية، تلك التمثيلات التي تعكس القلق والخوف في ذاكرة الشاعرالمكانية والزمانية.
Özet (Çeviri)
Although the phenomenon of anxiety is a an ordinary in poetry, it takes with the Iraqi poet Yousuf Es-Saig (1933 Mousel - 2005 Damascus) a continuous line extending from the beginning of his life until his death, most of his poems reflect the state of anxiety that became a sustainable state in his personal life . This study aims at shedding light on the phenomenon of anxiety in the poetry of Yousuf Es-Saig in several aspects: the first is the definition of the poet and his literary works, and the second: is to identify the language of poetry of Es-Saig, including the technical phenomena and linguistic methods , the old and updated words contained in his poetry texts, Words that fit the phenomenon of anxiety in his poetry. The third aspect deals with the definition of the phenomenon of anxiety in the poetry in general and methods of dealing with it in critical terms, and then address this aspect of the representations of self-concern and social in the poetry of Es-Saig, which include the concern of the self, and concern from the external social environment. The fourth and final aspect deals with representations of spatial and temporal anxiety, those representations reflect anxiety and fear in the memory of spatial and temporal of the poetry.