Görsel iletişim tasarımında mizahi imgelerin bir çözüm yöntemi olarak kullanımı
The use of humor images as a solution method in visual communication design
- Tez No: 661520
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ECE ÇALIŞ ZEĞEREK
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Gerçeğin güldürücü yanlarını ortaya koyan ve bir sanat türü olarak kabul gören mizah, antik dönem metinlerinden halk edebiyatına, sinemadan stand-up'a kadar içinde barındırdığı kavramlarla, toplum hayatında geniş yer tutmaktadır. Mizahın insan hayatında bu denli yer edinmesindeki ana sebebin kişiler üzerindeki davranış ve tutumu değiştirmedeki gücü olduğu düşünülür. Bu güç, birçok dönemde gelişimini sürdürmüş, yazılı ve sözlü alanlarla sınırlı kalmayıp görsel iletişim araçlarıyla da kendine anlatım yolları bulmayı başarmıştır. Nitekim günümüzde mizah, görsel iletişim tasarımı alanında toplumsal konular içeren afişlerden, tanıtım amacıyla yapılmış ilan çalışmalarına, sosyal medya iletilerinden kurumsal kimlik tasarımına kadar sanatçı ve tasarımcıların etkin bir ifade ve fikir aracı olmuştur. Ancak görsel iletişim tasarımı alanında üretilen çalışmalar göz önünde bulundurulduğunda mizah üretim tekniği, dili ve türü gibi konularda üzerinde uzlaşılmış bir sınıflandırma ya da mizahın tasarım sürecinde bir fikir, yöntem olduğuna dair çok sınırlı sayıda çalışma olduğu görülür. Bu nedenle özellikle eğlence kavramıyla sıklıkla karıştırılan mizah konusuna ışık tutacak, mizahi kavramları anlamamızı sağlayacak çalışmaların yapılması önemlidir. Bu bağlamda çalışmada geçmişten günümüze görsel iletişim ve mizaha ilişkin detaylı literatür ve arşiv taraması ile birlikte dünya çapında birçok sanatçı, tasarımcı ve akademisyenle görüşme yapılmıştır. Elde edilen bulgular üzerinden sınıflandırma ve uygulama yapılarak çalışma sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Including scrolls written in ancient times, folk literature, cinema and literatüre; humor, which shows funny aspects of the reality and is accepted as a kind of art, massively has taken place in social life with the notions it includes. The main reason why humor takes such a place in an individual's life is reckoned its ability to change human manner. This ability has maintained its improvement in many stages, and it has been able to find ways of expression for itself by not only being confined with verbal and textual fields, but also using visual communication devices. For this reason, in today's world, including banners which include social issues in the field of visual communication design, ads made for introduction, social media messages, and corporate designs, humor has become a device for expressions and ideas for artists and designers. However, considering the works in the field of visual communication, it is possible to see there are a very limited number of studies which are compromised on a classification or examines features of the study in terms of the method used in creating humor, the language of humor and the type of humor. In this context, it is important to shed ligt on subjects and notions which may be referance for those who study in the field of visual communication design as in many fields which may often create confusion in distinguishing humor and fun. In this context, in this work, archives from past to present on visual communication have been studied and literature review on humor has been applied in a detailed way and the study concluded by applying classification and application works based on the findings.