Havalimanı işletmeciliğinde stratejik büyüme: TAV havalimanları örnek olayı
Strategic growth in airport management: TAV airports case study
  1. Tez No: 661519
  2. Yazar: DÜZGÜN CAFER GÜMÜŞBOĞA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN RODOPLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Havalimanları uzun yıllar boyunca, işletimi ve yönetimi devlete ait olan, kamu hizmeti sunan ve gelir beklentisi olmayan varlıklar olarak görülmüştür. Ancak artan küreselleşmenin etkisiyle, havalimanı işletmeciliği ve yönetiminde özel sektörün payı artış göstermiş ve havalimanları kar odaklı bir şekilde yönetilen ticari işletmeler haline gelmiştir. Günümüzde havalimanı işletmecileri, hem ulusal hem de uluslararası alanda yoğun bir rekabetle karşı karşıyadırlar. Havalimanı işletmecilerinin söz konusu yoğun rekabet ortamında varlıklarını sürdürebilmeleri ve rekabet avantajı elde edebilmeleri büyüme ve gelişme çabalarına bağlıdır. Bu bağlamda, havalimanı işletmecileri için büyüme ve gelişme fırsatlarının önemi artarken, büyüme stratejilerinin uygulanması kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, havalimanı işletmeciliğinde büyüme stratejilerinin, ulusal ve uluslararası alanda başarılı bir örneği olan TAV Havalimanları'nın büyüme stratejisinin, içerik analizi yöntemi ile incelenmesidir. Çalışma kapsamında, TAV Havalimanları'nın 2007-2019 yılları arasındaki faaliyetleri ve finansal verileri, şirketin söz konusu yıllarda yayınladığı yıllık raporlardan elde edilen veriler aracılığıyla, içerik analizi yöntemi kullanılarak incelenmektedir. Yapılan analiz sonucunda, şirketin benimsediği büyüme stratejileri ve söz konusu stratejilerin uygulama sonuçları hakkındaki bulgular ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Airports have long been regarded as entities have no expectation of income whose operation and management belong to the government as community service. However, with the impact of the high level of globalization, the share of the private sector on the operation and management of airport has shown increase. Airports have been transformed into organizations run with a profit based approach. Nowadays, airport managements come across fierce competition both in national and international area. Aforementioned in the fierce competetive environment, in order to maintain their entities of airport managements depend on their own effort for developing and increasing. In this context, it has been becoming unavoidable to practice the growth strategies for airport managements while growing the importance of opportunities of developing and increasing. The purpose of this study is to read through how growth strategy of TAV airports that set precedent one of the successful airport managements, in national and international area by content analysis method. In the content of the study, the activities and financial data of TAV airports between 2007 and 2019 were examined by means of the data that obtained from reports released during the related period and using content analysis methodology. Based on the results of the analysis, attempts were made to explain how embarking on the growth strategies of the company and the results of the application of aforementioned these strategies.