Klinik ve radyolojik olarak malignite şüphesi taşıyan meme kitlelerinin histopatolojik özelliklerinin hematolojik parametreler ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of the hematological parameters and histopathological characteristics of the breast masses with clinical and radiological suspicious malignancy
  1. Tez No: 661523
  2. Yazar: TUĞÇE ÇALT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERMAN ALÇI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışmamız klinik ve radyolojik olarak memesinde şüpheli kitlesi olan hastalarda, doku örneklemesi öncesi alınan hemogram tetkikinden elde edilecek verilerin, malignite ve benign meme hastalıkları ayırımında yardımcı olup olmadığının araştırılması amacıyla planlanmıştır. GEREÇ-YÖNTEM Çalışmamıza Temmuz 2015 - Temmuz 2020 tarihleri arasında Balıkesir Üniversitesi Sağlık Uygulama Ve Araştırma Hastanesi' nde memede şüpheli kitle nedeniyle patolojik örnekleme yapılan hastaların dosyalarını retrospektif olarak inceledik. Dâhil edilme kriterleri: 18 yaş üzerinde olma, kadın olma, memede kitle nedeniyle örnekleme yapılması ve örnekleme öncesinde hemogram çalışılmış olmaktır. BULGULAR Çalışmaya tamamı kadın 228 hasta dâhil edildi. Görüntülemede kullanılan BI-RADS sınıflamasına göre hastaların %4,4' ü BI-RADS III ; %64.5' i BI-RADS IV; %31.1' i BI-RADS V olarak sınıflandırılmıştı. Hastaların %53.9' u benign, %46.1' i malign olarak saptandı. Patoloji verilerine göre hastalar benign ve malign olarak iki gruba ayırıldığında yapılan değerlendirmelerde; malign gruptaki hastaların yaş ortalaması benign gruptakilere göre anlamlı olarak yüksek bulundu (p0,05). NLR medyan değeri 1,94 bulundu. Grupların NLR değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanamadı. Patoloji sonucu malign çıkan grupta moleküler alt tipler arasında yaş ortalamaları, BI-RADS sınıflaması, uygulanan tetkikler ve biyokimyasal ölçümler yönünden istatistiksel olarak anlamlı herhangi bir farklılık gözlenmedi (p>0.05). SONUÇ Literatürde meme hastalıklarında NLR ve PLR değerleri için henüz belirlenebilmiş bir cut-off değeri mevcut değildir. Henüz bir cut-off değeri belirlenememiş olması da bu konuda yapılan çalışmaları kısıtlamaktadır. NLR ve PLR değerlerinin benign-malign meme hastalıklarının ayırımında kullanılması için prospektif, daha geniş hasta sayılı ve multiple merkezli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Background: Our study was planned to investigate whether the data obtained from the hemogram examination taken before tissue sampling in patients with a clinically and radiologically suspicious breast mass will help to distinguish between malignancy and benign breast diseases Patients And Methods: For our study, we retrospectively analysed the files of patients who had pathological sampling due to a suspicious breast mass in Balıkesir University Medical Faculty Research Hospital between July 2015 and July 2020. Inclusion criteria: Being over 18 years of age, female gender, sampling due to breast mass, and have studied hemogram before sampling. Results: In the literature, there is no cut-off value that has yet been determined for NLR and PLR values in breast diseases. The fact that no cut-off value has yet been determined, limits the studies on this field. In order to use NLR and PLR values in the differentiation of benign and malignant breast diseases, prospective studies with larger patient numbers and multiple centers are needed.