The effects of intentional and unintentional mind wandering and perceptual load on driving performance
Kasıtlı ve istemsiz düşüncelere dalmanın ve algısal yükün sürüş performansı üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 661522
  2. Yazar: SEDA ÖZBOZDAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE MISIRLISOY, PROF. DR. TÜRKER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Görev dışı düşüncelere dalma, araç kullanma dahil pek çok görevde performans düşüklüğüne sebebiyet vermektedir. Düşüncelere dalma, göreve odaklanmak için gösterilen gayrete rağmen gerçekleşebilir, fakat yakın zamanda yapılan araştırmalarda düşüncelere dalmanın kasıtlı olarak da yapılabileceği öne sürülmüştür. Öte yandan, düşüncelere dalma ve araç kullanma arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışmalar kasıtlı ve istemsiz görev dışı düşünceleri ayırmamıştır. Çevrenin içerdiği algısal yük seviyesi sürüş esnasındaki düşüncelere dalma sıklığını belirleyen önemli bir etmendir, ancak görevin dikkat ihtiyacına bağlı olarak kasıtlı ve istemsiz görev dışı düşüncelerin oranlarında yaşanan değişiklikler açığa çıkarılmayı beklemektedir. Mevcut çalışmada, düşük ve yüksek algısal yük altında kasıtlı ve istemsiz görev dışı düşünce oranlarındaki farklılıkları bulmak, kasıtlı ve istemsiz düşüncelere dalmanın operasyonel, taktiksel ve stratejik sürücü davranışları üzerindeki etkilerini saptamak ve düşüncelere dalma ölçümünün sürüş performansı üzerindeki muhtemel etkilerini keşfetmek amaçlanmıştır. Altmış sekiz katılımcı simülatörde araç kullanmış ve belirli aralıklarla düşünce durumu sorularını yanıtlamıştır. Düşüncelere dalma türü ile operasyonel ve taktiksel sürücü davranışları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır. Fakat kasıtlı düşüncelere dalma sayısı düşük algısal yük altında sergilenen stratejik sürüş performansını yordamıştır. İki tür düşünce durumunun birleştirilmesi ile elde edilen toplam düşüncelere dalma sayısı ile analiz yapıldığında, görevde olmaya kıyasla, düşüncelere dalma esnasında operasyonel performansın geliştiği gözlenmiştir. Çalışmanın en önemli bulgusu ise düşünce durumu sorularının, sürücülerin düşüncelerinden bağımsız olarak, şerit koruma performansını olumsuz yönde etkilemesidir. Veriler, düşüncelere dalmanın tek veya çok boyutlu bir yapı olarak ele alınmasının farklı sonuçlar verebileceğini ve sürüş sırasında düşüncelere dalma deneyimlerini ölçmek için kullanılan yöntemlerin gözden geçirilmesine ihtiyaç olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Mind wandering, or task-unrelated thoughts, is related to decrements in performance on many tasks, including driving. It might occur despite best efforts to stay focused on the task, yet recent work suggested that mind wandering may also be intentionally engaged. However, studies investigating the relationship between mind wandering and driving have not distinguished intentional and unintentional task-unrelated thoughts. The level of load imposed on the perceptual system by the environment is an important factor determining the frequency of mind wandering while driving, but the changes in the proportion of intentional and unintentional mind wandering based on task demands remain to be elucidated. The present study investigated the differences between intentional and unintentional mind wandering rates under low and high perceptual load, the effects of intentional and unintentional mind wandering on operational, tactical, and strategic behaviors, and explored the potential impact of probes on performance. Sixty-eight participants drove a simulated vehicle and were intermittently probed. Mind wandering type did not have a significant effect on operational and tactical behaviors. However, intentional mind wandering predicted strategic performance under low perceptual load. When two types of thought reports were combined into an overall measure of mind wandering, operational performance improved during mind wandering as compared to on-task focus. The most important finding was that thought probes affected lane keeping performance negatively, regardless of drivers' thoughts. Findings suggest that treating mind wandering as a unitary or multidimensional construct may yield different results and methods for measuring mind wandering during driving need to be revised.