İran'ın Suriye politikasını defansif ve ofansif realizm açısından değerlendirmek
Evaluation of Iran's policies towards Syria in term of defensive and offensive realism
- Tez No: 661528
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARDA ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma devrim sonrası İran ve Suriye ilişkilerini ortaya koyarak İran'ı Suriye krizinde Esad rejimini tereddütsüz bir şekilde desteklemesinin defansif ve ofansif realizm çerçevesinde açıklamaya çalışmaktadır. Bu çalışmada bölgede yaptırımlar ile yalnızlaşmış İran'ın neredeyse tek müttefiki Esad rejimine verdiği desteklerin neden kaynaklandığının daha iyi anlaşılmasını sağlamaya çalışmaktadır. İran ve Suriye'nin, İran'da gerçekleşen devrimden sonraki ittifakı gelişme evreleri şeklinde kronolojik olarak açıklamaktadır. İran ve Suriye'yi bir araya getiren nedenlerin saldırgan amaçlar ile mi gerçekleştiği yoksa iki ülke arasındaki ittifakın savunma temelli bir hayatta kalma mücadelesi mi olduğunu tartışmaktadır. Bu çalışmada Suriye'nin İran kendi güvenliği sağlamak için ne kadar önemli bir konumda olduğu ve bunu korumak isteyen İran'ın Suriye'deki faaliyetlerine değinilmektedir. Bu çalışma İran'ın Suriye krizine müdahil olmasını hegemon amaçlar ile yayılmacı bir anlayışla değil statükonun korunması ve güvenliğini sağlamak için yapıldığını açıklamaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis we have tried to reveals the relations between Iran and Syria specifically after the Iranian revolution. We have briefly discussed Iran's unwavering support of the Assad regime in the Syrian crisis within the framework of defensive and offensive realism. With this research we gave different arguments to understand why Iran which is isolated with sanctions in the region, gives its support to the Assad regime which is its only ally in the region. We have explained the alliance of Iran and Syria after the revolution in Iran chronologically as the stages of development. We also discussed whether the reasons that bring Iran and Syria together can be seen as an aggressive/offensive approach or whether the alliance between the two countries is a defense-based struggle for survival. We also mentioned about the importance of Syria to Iran in ensuring its security and Iran's activities in Syria. This research attempted to explain that Iran's involvement in the Syrian crisis was neither for hegemonic purposes nor with an expansionist approach, but in order to protect and secure the status quo.