Kuşak ve yol girişimin ana projesi olarak Çin-Pakistan ekonomik koridoru (2013-2019)
China-Pakistan economic corridor as the flagship project of belt and road initiative (2013-2019)
  1. Tez No: 661529
  2. Yazar: SAMI ULLAH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARDA ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Mao Zedong'dan sonra Çin, kademeli olarak diş politikalarını değiştirmeye ve diğer ülkelerle özellikle batılı ülkelerle ekonomik ve sosyal olarak iş birliği yapmaya başlamıştır. Çin, kendisini kapalı bir ekonomiden açık bir ekonomiye dönüştürüyordu. 1978'de başlayan reform çalışmaları günümüze kadar artarak devam etmiş ve Çin'in dünya siyasetinde kendini göstermesine neden olmuştur. Xi Jinping'in 2013'te iktidara gelmesi ile çeşitli reformlar uygulanmaya konulmuştur. Xi Jinping, 2013 yılında Kuşak ve Yol Girişimi olarak adlandırılan trilyon dolarlık bir proje başlatmıştır. BRI, Asya'yı Avrupa ve Afrika'ya bağlamak için küresel bir kalkınma stratejisidir. Kuşak ve Yol Girişimi, eski antik ipek yolunun yeniden canlandırılmasıdır. Kuşak ve Yol girişimini iki ana ticaret yolu oluşturmaktadır. İlki 21. yüzyıl deniz ipek yolu ve ikincisi 21. yüzyıl ipek yolu. 2019 yılında en az 65 ülkenin yanı sıra çeşitli Uluslararası kuruluşlar Çin ile ticaret ve altyapı anlaşmaları imzaladı. Girişim, karayolları, demiryolları, hava yolları ve deniz limanları inşa ederek karşılıklı ticarete odaklanmaktadır. Kuşak ve Yol Girişiminin ana projelerinden biri Çin-Pakistan ekonomik koridorudur. Koridor, Batı Çin'i Pakistan üzerinden Hint okyanusuna ve Arap denizine bağlayacaktır. Proje maliyeti altmış milyar doları aşmaktadır. Koridor, Çin'e büyük bir Amerikan varlığına sahip Güney Çin Denizi'ne alternatif bir rota sağlayacaktır. CPEC Kuzey Pakistan sınırındaki Çin'in Xingxiang eyaletinden başlayacaktır. Kuzey Pakistan'dan geçen yol Pakistan'ın iç kısmına gidecek ve ardından Gawadar limanında sona erecektir. Gawadar limanı, Basra Körfezi yakınlarında bulunan stratejik açıdan önemli bir limandır. Bu çalışmada Çin-Pakistan ekonomik koridoru ile Kuşak ve Yol Girişimi kısaca ele alınmıştır. Liberal uluslararası ilişkiler teorisi BRI ve CPEC ile ilişkilendirmeye çalışılmıştır. Liberal teori, serbest ticarete, özel mülkiyete, ekonomik ve sosyal karşılıklı bağımlılığa dayanmaktadır. Bu araştırmada BRI ve CPEC Liberal Uluslararası İlişkiler teorisi çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
China after Mao Zedong gradually started to change its policies and started to cooperate economically and socially with other countries specially with western countries. China was transforming itself from a close economy to an open economy. In 1978 many reforms have been done and China started to flourish gradually as a powerful actor in world politics. With Xi Jinping came into power in 2013, new reforms have been introduced. Xi Jinping initiated a trillion-dollar projects in 2013 which was named Belt and Road initiative. BRI is a global development strategy to connect Asia to Europe and Africa. The Belt and road initiative is a revival of old ancient silk road. The Belt and Road initiative supports two main trade routes. One is 21st century maritime silk road and second is 21st century silk road. At the end of 2019 at least 65 countries and International organizations have signed trade and infrastructure agreements with China. The initiative is focused on mutual trade by building roads, railways, airways and sea ports. One of the main projects of Belt and road initiative is China-Pakistan economic corridor. The corridor will connect Western China to Indian ocean and Arabian sea through Pakistan. The Project is worth over sixty billion dollars. The corridor will provide China an alternative route to South China Sea which has a large American presence. It will start from the Xingxiang province of China which is on the border of Northern Pakistan. From northern Pakistan the road will go to inner Pakistan and then will end at Gawadar port. Gawadar port is a strategically important port which is located near Persian Gulf. In this thesis we have discussed China-Pakistan economic corridor as well as Belt and road briefly. We have tried to connect Liberal theory of International relation with BRI and CPEC. The liberal theory based on free trade, private property as well as economic and social inter-dependency. In this research we have discussed about BRI and CPEC in the framework of Liberal international Relations theory