Güney Marmara Denizi'nde balık avcılığında bazı kıkırdaklı balık miktarlarının zamana bağlı değişimlerinin araştırılması
Investigation of time-dependending changes of some cartilaginous fish amount in fishing in the South Marmara Sea
- Tez No: 661540
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİNER TUNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, Güney Marmara Denizi bölgesindeki bazı kıkırdaklı balıkların 1950-2020 yılları arasındaki toplam av miktarı anket yoluyla belirlenerek araştırılmıştır. Bu amaçla, Marmara Denizi'nin güneyinden Bursa ilinde bulunan balıkçı barınaklarına yakınlıklarına göre dört numune alma istasyonu seçilmiştir. Araştırma bölgesinde 300 balıkçıdan topladığımız verilere göre, her biri farklı ailelere ait beş kıkırdaklı balık türü tespit edilmiştir. Bu balıklar altı Solungaç yarıklı Köpekbalığı (Boz Camgöz) (Hexanchus griseus), Dikenli vatoz (Raja clavata), Adi Köpekbalığı (Dişsiz Köpek) (Mustelus mustelus), Melek Köpekbalığı (Squatina squatina) ve Torpil Balığı (Torpedo marmorata)'dır. Bu balıklar balıkçılar tarafından avcılık esnasında hedef dışı av olarak yakalanmıştır. Bu çalışmadaki verilere göre, gırgır tekneleri tarafından yakalanan T. Marmorata ve R. clavata türlerinden sonra en yüksek yakalama oranı H. griseus'a aittir. M. mustelus ve S. squatina da dâhil olmak üzere diğer türler, fanyalı uzatma ağıyla en yüksek yakalama oranlarına sahip olduğu görülmüştür. Balıkçı teknelerinin sayısının artması sebebiyle toplam hedef dışı av oranları 1950 yılından 2020'ye kadar yıllar geçtikçe kademeli olarak artmıştır. Bu çalışmada, Marmara Denizi'nin güney kıyılarında yakalanan Bazı kıkırdaklı türler için bu türlerin en yüksek yakalama oranlarını belirtmek amacıyla hedef dışı av haritaları da oluşturulmuştur. Bu çalışma, Güney Marmara Denizi bölgesinde sürdürülebilir balıkçılığa katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the total catch amount of some cartilaginous fish in the southern Marmara Sea region was investigated using a survey between the years 1950 and 2020. Four sampling stations were chosen according to their proximity to the fisher's shelters, located in Bursa City from the southern Marmara Sea. According to our data which gathered by attendance of 300 fishermen, six cartilaginous fish species each belong to different families were caught by fishermen incidentally while fishing for a target species that are Bluntnose six gill shark (Hexanchus griseus), Smooth-hound (Mustelus mustelus), Thornback ray (Raja clavata), Angelshark (Squatina squatina) and Marbled electric ray (Torpedo marmorata). According to data in the present study, the highest by-catch ratio belonged to H. griseus following species were T. marmorata, R. calvata caught by seine boats. Other species including M. mustelus and S. squatina were highest by-catch ratios by fishing with tangle net. The total by-catch ratios were gradually increased by the years from 1950 to 2020 due to the increasing number of the fishing boats. In this study, by-catch maps were also created for some cartilaginous species caught in the southern shores of the Marmara Sea in order to indicate the highest by-catch ratios of these species. The present study will make a contribution to the sustainable fishing in the region of the south Marmara Sea