Ankara Kenti kuzyindeki (Solfasol Mahallesi) rezüdiel toprakların mühendislik özellikleri ve şev duyarlılığı sorunları
The Engineering properties of the residual oils at the North of Ankara (Solfasol District) and related slope stability problems
  1. Tez No: 66160
  2. Yazar: ENGİN ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. K. ERÇİN KASAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
III ÖZET Bu çalışmada, Ankara kentinin kuzey kesiminde yer alan Solfasol Mahallesindeki rezidüel toprakların derinliğinin, ana kayaçla olan ilişkilerinin ve mühendislik özelliklerinin belirlenmesi, ayrıca şev duraylılığı yönünden neden olabilecekleri sorunların ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışma alam, Miyosen yaşlı, pembe renkli Payamlıtepe andezitlerinin bozunma ürünü olan rezidüel topraklar ile kaplıdır. Saha çalışmaları sırasında; rezidüel toprakların jeomühendislik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılacak laboratuvar deneyleri için örnekler alınmış, ana kayaçtaki kalıntı süreksizliklerin yönelimleri ölçülmüştür. Ayrıca, mevcut yol ve inşaat yarmalan ile jeoelektrik özdirenç yönteminden yararlanılarak, söz konusu toprakların kalınlığı saptanmış ve duraysızlığa uğramış iki adet şevin geriye dönük analizinin yapılabilmesi için plan ve kesitleri çıkarılmıştır. Arazi gözlemleri ile jeoelektrik özdirenç yönteminden elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde, çalışma alam içindeki rezidüel toprak zonunun 0 - 3 m arasında değişen bir kalınlığa sahip olduğu belirlenmiştir. Süreksizlik yoğunluğu ve nem içeriğinin, yanal ve düşey yöndeki ani değişimleri, ayrıca yer yer gözlenen sağlam andezit blokları, bozunma profilinin kısa mesafelerde önemli derecede farklılık göstermesine neden olmuştur. X - ışınlan analizleri, rezidüel toprakların ana bileşen olarak; kil ve feldispat, tali bileşen olarak da kuvars, kalsit, mika ve dolomit minerallerinden oluştuğunu göstermiştir. Kil minerallerinin tamamı simektitten oluşan toprakların, % 46 oranında ince taneli (kü+silt) ve % 54 oranında iri taneli (kum+çakıl) malzeme içerdiği belirlenmiştir. Likit limit değerleri % 33 - 77, plastik limit değerleri ise % 20.6 - 34.8 arasında değişen topraklar, Birleştirilmiş Toprak Sınıflama Sistemine göre SC, CH, ve GC sınıflarına girmektedir. Rezidüel toprakların doruk makaslama dayanım parametreleri cp= 2.7 - 12.6 kPa,
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This study was carried out in Solfasol District (North of Ankara) in an attempt to determine the depth, relations with bedrock and engineering properties of residual soils, and put forward the problems which are related to slope stability. The study area is covered by Miocene aged residual soils which are the alteration product of the pink coloured Payamlitepe andesites. The samples were collected for laboratory experiments with the aim of the determination of geo-engineering characteristics, and inclination of relict discontinuities from hereditary of bedrock were measured. The depth of soils was determined from the present road and construction cuts, and by resistivity method. The plan and cross- sections of two unstable slopes were prepared for back analyses. On the basis of the evaluation of the results obtained from field observations and resistivity method it was determined that the thickness of residual soil zone in the study area ranged between 0 and 3 m. The sudden variations intensity of joints and moisture content in the horizontal and vertical directions, and observation of occasional strong andesite blocks caused a considerable amount of differentiation in weathering profile in the short distances. X-ray diffraction analyses show that residual soils are mainly composed of clay and feldspar minerals as a major constituent; and quartz, calcite, mica and dolomite minerals as a minor constituent. 46 % fine grained (clay & silt) and 54 % coarse grained (sand & gravel) materials were determined in the soils which the clay minerals completely consist of simectite. The soils, having liquid limit values between 33% and 77%, and plastic limit values between 20.6% and 34.8%, are classified as SC, CH and GC, based on the Unified Soil Classification System. The peak shear strength parameters of the residual soils are between cp= 2.7 - 12.6 kPa, p= 26.5 - 34.9°, and residual shear strength parameters change between c = 2.1 - 8.9 kPa, = 23.4 - 28.9°. The back-analyses of two unstabilities previously developed in the residual soil zone were carried out, and slope geometries which could be critical for stability in residual soils were examined by sensivity analyses. Finally, the relationship of different elavations against critical slopes for saturated conditions showed that the degree of slope of the SC group and the CH group ranged between 17° - 50° and 30° - 50°, respectively. Whereas, in dry conditions, no stability problem in both of the soil groups have expected for the slopes having an inclination less than 60°.