Tütün üretim alanlarının toprak verimlilik haritalarının oluşturulması: Manisa Demirci örneği
Creating of soil productiviy maps for tobacco production areas: Case of Manisa Demirci
- Tez No: 661591
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BOLCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Tütün nikotin sentezlemesi ile diğer bitkilerden farklı, anavatanının Amerika kıtası olduğu düşünülen, keyif veren tek yıllık bir kültür bitkisidir. Ekonomik değeri sebebi ile tütün tarım ürünleri içerisinde dünya genelinde önemli bir yerde bulunmaktadır. Türk topraklarına Osmanlı zamanında getirilmiştir. Osmanlı toprakları içerisinde gelişi ile çok kısa sürede geniş bir kitlede alışkanlığa dönüşmüştür. Türk tütünü ya da şark tütünü olarak tanınan tütün Türkiye coğrafyası ve iklimine uyum sağlamış, Türk çiftçilerinin emeği sayesinde kalitesi ile dünya genelinde aranan bir ürün olmuştur. Tütün bitkisi için kalite standartları oldukça önemli kriterlerdir. Verimliliği arttırmak için ihtiyaç duyulan bilgileri elde etmek kadar, bu bilgilere hızlı bir şekilde ulaşmak da son derece önemlidir. Bu amaçla Manisa ili Demirci ilçesinden analizleri yapılmak üzere farklı noktalardan toprak örnekleri alınmıştır. Alınan toprak örneklerinde pH, EC, Kireç, Organik Madde, Bünye, N, P, K, Ca, Mg, Mn, Cu, Fe, Na, Zn değerlerini tespit amacıyla ayrı ayrı analizler gerçekleştirilmiştir. pH, EC, Kireç, Organik Madde ve Bünye parametreleri analiz edilmiştir. Azot değerlerine ulaşabilmek için laboratuvarda Kjeldahl Yöntemi yardımıyla Toplam Azot Analizi yapılmıştır. Fosfor değerlerini bulabilmek içim laboratuvar koşullarında spektrofotometrik yöntemler kullanılmıştır. Potasyum analizinde, yaş yakma sonucu hazırlanan ekstraksiyonların, alev spektrofotometrede alet okumaları belirlenecek ve kurve faktörü ile sulandırma faktörleri dikkate alınarak ppm değerine ulaşılmıştır. Diğer bitki besin elementleri (Ca, Mg, Mn, Cu, Fe, Na, Zn) ise Bitki Besleme Ana Bilim Dalı laboratuvarlarında ayrı ayrı analiz edilmiştir. pH, EC, Kireç, Organik Madde, Bünye, N, P, K, Ca, Mg, Mn, Cu, Fe, Na, Zn değerleri belirlenen toprak örnekleri koordinatlarıyla beraber Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) ortamına aktarılmıştır. Bir CBS yazılımı olan ArcGIS 10.5 ortamına aktarılan toprak örnekleri Ordinary Kriging enterpolasyon yöntemiyle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tobacco is a joyful one-year culture plant different from other plants with nicotine synthesis, whose homeland is thought to be the American continent. Due to its economic value, it is an important part of agriculture products worldwide. It was brought to the Turkish territory in the Ottoman period. With its arrival in the Ottoman lands, it has become a habit in a very short time. Turkey oriental tobacco or east tobacco have to adapt to the climate and geography of Turkey, a product has been sought throughout the world thanks to the efforts of the Turkish farmers with quality. Quality standards are very important criteria for tobacco plant. It is very important to reach this information quickly as well as obtaining the information needed to increase efficiency. Soil samples were taken from different points for analysis from Demirci district of Manisa province. Separate analyzes were carried out to determine pH, EC, Lime, Organic Matter, Body, N, P, K, Ca, Mg, Mn, Cu, Fe, Na, Zn values in taken soil samples. pH, EC, Lime, Organic Matter and Body parameters were analyzed. In order to reach nitrogen values, Total Nitrogen Analysis was carried out in the laboratory with the help of Kjeldahl Method. Spectrophotometric methods were used in laboratory conditions to find phosphorus values. In the potassium analysis, the instrument readings of the extractions prepared as a result of wet burning will be determined in the flame spectrophotometer and the ppm value has been reached by taking the kurve factor and dilution factors into consideration. Other plant nutrients (Ca, Mg, Mn, Cu, Fe, Na, Zn) were analyzed separately in Plant Nutrition Laboratories. pH, EC, Lime, Organic Matter, Body, N, P, K, Ca, Mg, Mn, Cu, Fe, Na, Zn values were transferred to the Geographic Information System (GIS) environment together with the determined soil samples. Soil samples transferred to ArcGIS 10.5 medium, a GIS software, were analyzed by Ordinary Kriging interpolation method.