The design and verification of a rocket launcher subframe
Roketatar yardımcı şase tasarımı ve doğrulanması
- Tez No: 661603
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SABRİ GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez, statik ve dinamik koşullar altında roketatar yardımcı şasesinin yapısal uygunluğunu sonlu elemanlar yöntemi yardımı ile değerlendirmektedir. Roketatarlar, iyi dağılım ve doğruluk performasına sahip olabilmek için genellikle stabilizasyon durumunda roketleri fırlatır bu nedenle yardımcı şasenin fırlatma anında dinamik davranışı incelenecektir. Yardımcı şase ayrıca arazi koşullarında çeşitli yüklere maruz kalmaktadır. Tez içerisinde fırlatma anında ve arazi koşullarında yardımcı şase ve parçalarının güvenilirliği incelenecektir. Bu tezin amacı, yardımcı şase tasarımı ile ilgili tavsiyelerde bulunmak, yardımcı şasenin analizini yapmak ve gerçek testlerden alınan ölçümlerle analiz modelini doğrulamaktır. Sonuç olarak taktik tekerlekli bir araca entegre optimize bir yardımcı şase elde etmek roketatar tasarımının anahtar noktasıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis evaluates the structural suitability of the rocket launcher subframe under static and dynamic conditions with the help of finite element method. Rocket launchers generally fires rockets at stabilization position to have good rocket accuracy and dispersion performance so that the dynamic behaviour of subframe during firing will be examined. The subframe is also under various loads on off-road condition as a part of mission. In this thesis, the reliability of subframe and its components will be examined during firing and off-road conditions. The purpose of this thesis is to give tips for designing subframe, to analyse a finite element model and to verify the finite element model by taking the measurement in real test. Hence, to obtain a optimized rocket launcher subframe that can be integrated to tactical wheeled vehicle chassis is the key point of designing rocket launcher.